بررسی پیشرفت ها، مشارکت ها و چشم اندازهای طرح ابتکاری کمربند و راه

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی پیشرفت ها، مشارکت ها و چشم اندازهای طرح ابتکاری کمربند و راه پرداخت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشهای مجلس شورای اسلامی دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در گزارشی با عنوان « پیشرفت‌ها، مشارکت‌ها و چشم‌اندازهای طرح ابتکاری کمربند و راه» آورده است : رئیس‌جمهور چین هنگام بازدید از قزاقستان و ‌اندونزی در سپتامبر و اکتبر 2013، طرح ساخت مشترک «کمربند اقتصادی راه ابریشم» و «راه ابریشم دریایی قرن بیست‌ویکم» را مطرح کرد.

بر اساس این گزارش ابتکار کمربند و راه اصول مشاوره گسترده، همکاری مشترک و منافع مشترک را پشتیبانی می‌کند. این ابتکار از اصول راه ابریشم پیروی می‌کند که شامل صلح و همکاری، صراحت و فراگیر بودن، یادگیری و منافع متقابل است. این ابتکار بر هماهنگی سیاست، اتصال زیرساخت‌ها، تجارت بدون مانع، ادغام مالی و روابط نزدیک مردم با مردم تمرکز دارد. ابتکار مزبور ایده‌ها را به عمل و چشم‌انداز را به واقعیت تبدیل کرده است. این ابتکار یک محصول عمومی است که مورد استقبال جامعه جهانی قرار گرفته است.

این گزارش می افزاید : راه ابریشم باستانی در زمان صلح رونق گرفت و در زمان جنگ رو به زوال گذاشت. بدون داشتن محیطی صلح‌آمیز و پایدار، پیگیری ابتکار کمربند و راه غیرممکن خواهد بود. هدف ابتکار کمربند و راه، ایجاد الگوی جدیدی از روابط بین‌الملل است که شامل احترام متقابل، انصاف، عدالت و همکاری برد - برد بوده و به ایجاد مشارکت از طریق گفتگو به‌جای تقابل و ایجاد دوستی به‌جای معاهده می‌پردازد. همه کشورها باید به حاکمیت، عزت، تمامیت ارضی، مسیر توسعه، سیستم‌های اجتماعی و منافع اصلی یکدیگر احترام گذاشته و دغدغه‌های اصلی یکدیگر را برطرف سازند.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، ایده‌ها و اهداف جمهوری اسلامی ایران با بسیاری از سازوکارهای معرفی شده چین در این ابتکار سازگاری دارد. از آنجا که ایران از نظر جغرافیایی در نقطه میانی این ابتکار قرار گرفته می‌تواند با مشارکت فعالانه در این ابتکار به احیای جایگاه گذشته خود در جاده ابریشم نائل آمده و موقعیت جغرافیایی خود را به موقعیت ژئوپلیتیکی ارتقا دهد. شبکه‌های ارتباطی ریلی و جاده‌ای و هوایی ایران پتانسیل‌های ارزشمندی برای به‌کارگیری در این ابتکار دارد. نیروی فعال ایران در کنار انرژی ارزان و فضای محیطی سرزمینی می‌تواند در جهت همکاری در ابتکار با سرمایه‌گذاری خارجی در تأسیس صنایع تبدیلی نسبت به واردات کالاهای صادراتی نیمه‌تمام چین، در ایران به کالای ساخته شده تبدیل و از ارزش‌افزوده و اشتغال ناشی از این ابتکار بهره گیرد.

در گزارش مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی همچنین تاکید شده است که ایجاد سازوکاری مناسب در یک ساختار فراوزارتخانه‌ای برای ایجاد وحدت رویه در گام نهادن ایران در این راه، ضرورتی انکارناپذیر در شرایط کنونی است. از دست رفتن این فرصت، که امکان دستیابی به سرمایه‌های خارجی را در یک چارچوب منطقی و بدور از شائبه‌های سیاسی و استعمارگرانه غربی فراهم آورده است، می‌تواند در آینده ایران تأثیرگذار باشد.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.

برچسب ها

ابریشم، استراتژی و راهبرد