فلاحت پیشه مطرح کرد ؛

انگلیس در قالب اتحادیه اروپایی جایگاه اقتصادی خود را از دست داد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است: جانسون برای بازتعریف جایگاه بریتانیا به آمریکا نیاز دارد بنابراین مواضع انگلیس با خروج از اتحادیه اروپا علیه ایران تندتر می شود.

 خانه‌ملت ؛ حشمت الله فلاحت پیشه گفت: سرنوشت برخی احزاب و سیاستمدارن انگلیسی از جمله آقای جانسون به برگزیت وابسته است، بوریس جانسون محصول برگزیت است و کارنامه‌اش هم بر این اساس ارزیابی خواهد شد.

نماینده مردم اسلام‌‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طولانی شدن اجرای برگزیت به جایگاه و واقعیت سیاسی و اقتصادی انگلیس و موقعیت سیاسی اتحادیه اروپا آسیب وارد کرده بنابراین برخی معتقدند برگزیت سریعتر باید اجرا شود.

وی افزود: نامه نمایندگان مجلس انگلیس برای اتحادیه اروپا نیز ماحصل چالش سیاسی مجلس با آقای جانسون و تغییر در روح اختلافی انگلیس و اتحادیه اروپا دارد. آقای جانسون طرف اصلی تحولات مربوط به برگزیت است که باید این مسیر را طی کند.

انگلیس در قالب اتحادیه اروپایی جایگاه اقتصادی خود را از دست داد

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به تحول بی‌بدیل و قطار غیرقابل برگشت تبدیل شده لذا انگلیسی‌ها به اجبار باید این مسیر را طی کنند، در طول چند دهه اخیر بزرگترین آسیب اقتصادی انگلیس به واسطه صدها هزار شهروندی بوده که به موجب تعهدات اتحادیه‌ای به انگلستان وارد کردند. از این رو انگلیسی‌ها فهمیدند در قالب اتحادیه اروپایی جایگاه اقتصادی خود را از دست می‌دهند.

فلاحت‌پیشه معتقد است: چالش اصلی انگلیس با تحولاتی همچون «ویشگراد» در اتحادیه اروپایی است. این تحول مرتبط با عضویت ۴ کشور جمهوری چک، مجارستان، لهستان و اسلواکی در یک گروه واحد است. در قالب این تحولات کشورهایی مانند آلمان از شرایط خاص بعد از فروپاشی دیوار برلین (سال1989) استفاده و راهبرد نومنطقه گرایی را تعریف کردند؛ به عبارتی چتر حمایتی بر سر کشورهایی ایجاد کردند که می‌خواستند عضو اتحادیه اروپا شوند.

وی افزود: کشورهایی که بعد از فروپاشی دیوار برلین به جمع کشورهای اروپایی پیوستند، بخش اعظم آنها تحت حمایت آلمان وارد شدند، از این رو آلمان به قدرت اصلی اتحادیه اروپا تبدیل شد و انگلیسی که در سال‌های اول شکل‌گیری اتحادیه اروپا قدرت نخست بود، امروز به قدرت چندم اتحادیه اروپا تبدیل شده است. طرفداران برگزیت معتقدند انگلستان بیش از آنکه از مزایای اتحادیه اروپا برخوردار باشد، مجبور به اجرای تعهداتی است که به همان میزان مولفه‌های قدرت اقتصادی، سیاسی و ملی انگلیس را کاهش می‌دهد.

نماینده مردم اسلام‌‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: موضوع خروج انگلیس از اتحادیه اروپا طرفداران جدی دارد که راهبرد خود را بر اساس مولفه‌های اقتصادی و سیاسی روز می‌سنجند. آقای جانسون نیز به همین جهت می‌داند که در بدترین شرایط سیاسی به سر می‌برد بنابراین بر طبل اجرای برگزیت می‌کوبد.

فلاحت‌پیشه تاکید دارد: روند محتومی آغاز شده که انگلیسی‌ها باید از اتحادیه اروپا خارج شوند، انگلیسی‌ها حتی اگر بخواهند در قالب اتحادیه اروپا بمانند باید امتیازاتی که موقعیت سیاسی و اقتصادی بریتانیا را تقویت کند، دریافت کنند اما اتحادیه اروپا در شرایط کنونی زمینه دادن چنین امتیازاتی به انگلیس را ندارد.

وابستگی جانسون به آمریکا برای بازتعریف جایگاه بریتانیا

وی در ادامه تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر روابط لندن- تهران، گفت: انگلیس در چهل سال گذشته نزدیک‌ترین موضع به دشمنان خارج از اتحادیه اروپا را نسبت به ایران داشته است، آنها همانطور که در دهه 1990 میلادی تلاش کردند موضع اتحادیه‌ اروپا علیه ایران بماند، اکنون که در حال خروج از اتحادیه اروپا هستند نیز سیاستشان هر روز منفی‌تر می‌شود. آنها در تلاشند جایگاهی برای خود بعد از خروج از اتحادیه تعریف کنند و برای بازتعریف جایگاه خود به آمریکایی‌ها نیازمند هستند از این رو در مورد موضوعات مختلف به آمریکایی‌ها امتیاز می‌دهند.

فلاحت‌پیشه تصریح کرد: جانسون با مواضع تند خود عیله ایران سعی کرده برای بازسازی جایگاه انگلیس به آمریکا باج دهد از این رو به هیچ وجه ایران در آینده ارتباط سیاسی خود با انگلیس همچون گذشته و البته سخت گیرانه تر و تردید آمیز تر نباید اطمینانی به آنها داشته باشد.

برگزیت تاثیری بر سرنوشت برجام ندارد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا برگزیت بر سرنوشت برجام تاثیری دارد، گفت: برجام سنگ بنای حقوقی و دیپلماسی عمومی است و از این رو برای ما دارای اهمیت است اما برجام وابسته به اروپا یا انگلیس نبوده که با تغییر موضع آنها یا اجرای برگزیت از بین رود، ایران بعد از اینکه برجام نتوانست حقانیت جمهوری اسلامی را به رسمیت بشناسد و تحریم زدایی کند از برجام استفاده کرد تا گام های حق طلبی خود را بردارد. این مسیر باید ادامه پیدا کند بنابراین با اجرای برگزیت سرنوشت برجام تغییر پیدا نمی‌کند./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی