اکبری مطرح کرد ؛

ضرورت توسعه آموزش و پرورش عشایر

نایب رئیس فراکسیون عشایر مجلس با تأکید بر ضرورت اختصاص ردیف بودجه ویژه برای آموزش و پرروش عشایری، عنوان کرد: عشایر نباید برای تحصیل فرزند خود مجبور به ترک زندگی عشایری شوند.

 خانه ملت؛ علی اکبری  با تأکید بر ضرورت اختصاص ردیف اعتباری ویژه آموزش و پرورش عشایری در بودجه 99، عنوان کرد: ساماندهی مدارس عشایری یک ضرورت است که تحقق این مهم نیاز به اختصاص ردیف اعتباری ویژه آموزش و پرورش عشایری دارد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نوع زندگی عشایر ایجاب می‌کند که تمهیدات ویژه‌ای برای آموزش و پرورش این قشر مهم اندیشیده شود، تصریح کرد: عشایر نباید دغدغه درس خواندن فرزندان خود را داشته باشند و حتی موضوع دلیلی برای ترک زندگی عشایری آنان شود.

وی با یادآوری اینکه اختصاص تسهیلات ویژه به دانش آموزان یکی از مهم‌ترین مسئله‌‎هایی است که آموزش و پرورش باید به آن توجه کند، افزود: در حال حاضر حداقل امکانات در اختیار دانش آموزان عشایری قرار دارد و آن‌ها با کمترین امکانات به تحصیل خود می‌پردازند.

اکبری با استناد به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر اختصاص ردیف بودجه عشایری مبنی بر آموزش و پرورش، گفت: به منظور تحقق عدالت آموزشی و بسترسازی توسعه متوازن در مناطق عشایری، سازمان برنامه و بودجه موظف شده است ردیف اعتباری خاص با عنوان توسعه آموزش و پرورش عشایری را تعیین و در لوایح بودجه سالانه منظور کند که این اقدام برای حوزه آموزش عشایر بسیار تأثیر گذار است.

برخی از عشایر برای تحصیل به روستاهای هم‌جوار مراجعه می‌کنند

وی افزود: برخی از عشایر برای تحصیل به روستاهای هم جوار ییلاق و قشلاق مراجعه می‌کنند که همین روستاها امکانات مناسبی برای تحصیل روستاییان ندارند که با اضافه شدن این عشایر مشکلات جدی برای این مدارس روستایی پدید می‌آید.

اکبری تصریح کرد: ردیف بودجه اختصاصی برای مدارس عشایری باید صرف ایجاد مدارس شبانه روزی، تأمین معلم برای دانش آموزان عشایری و تأمین امکانات و تجهیزات آموزشی شود.

نایب رئیس فراکسیون عشایر مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: معلمان به سختی تن به حضور در مدارس عشایری می‌دهند که باید امکانات لازم در این زمینه برای حضور معلمان نزد عشایر فراهم شود./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، ایلات و عشایر، تحصیلکرده، توسعه روستایی و عشایری، عشایر، عشایر ایرانی