خبر

مسیر شما: اخبار چشم انداز روابط ایران و عربستان
چشم انداز روابط ایران و عربستان

میرزایی گفت: ضعف های بن سلمان و پرونده خاشقچی باعث شده ولیعهد عربستان نتواند مستقل از آمریکا رفتار کند و تا حد بسیار زیادی به تامین منافع آمریکا فکر می کند، زیرا به محض مستقل عمل کردن بن سلمان، این پرونده را دوباره مطرح می کنند.

  خانه‌ملت؛ جلال میرزایی در خصوص چشم انداز روابط ایران و عربستان و تاثیر تغییر وزیرامورخارجه عربستان در روابط دو کشور، اظهار داشت: وزیر خارجه عربستان تعیین کننده سیاست خارجی این کشور نیست.

میرزایی  بیان کرد: بررسی مواضع گذشته وزیر خارجه جدید عربستان نمی تواند کمکی به شناخت سیاست خارجی عربستان در قبال ایران کند و نشان نمی‌دهد که روابط 2 کشور به چه سمت و سویی می رود و سایست خارجی عربستان چه تغییری می کند.

وی افزود: در ساختار قدرت عربستان، وزیرخارجه به خصوص فردی که جدیدا برای تصدی این سِمت انتخاب شده، تاثیرگذار نیست زیرا سیاست‌ها در سطوح بالاتری از وزارت حارجه تدوین می‌شود.

میرزایی ادامه داد: با توجه به موضع گیری مسئولان عربستان به خصوص نطق نماینده این کشور در سازمان ملل متحد، نشان دادند رفتار آن‌ها در قبال ایران تغییری نکرده است. بعد از اینکه ایران بارها اعلام کرده و ظریف گفته حاضرم به ریاض هم بروم، شاهد رویکرد مثبت عربستان نبودیم و 3 هزار نیروی آمریکا را نیز در کشور خود پذیرفتند.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: ضعف‌های بن سلمان و پرونده خاشقچی باعث شده ولیعهد عربستان نتواند مستقل از آمریکا رفتار کند و تا حد بسیار زیادی به تامین منافع آمریکا فکر می‌کند، زیرا به محض مستقل عمل کردن بن سلمان، این پرونده را دوباره مطرح می‌کنند. مادامی که بن سلمان در قدرت هست، تغییر در روابط ایران و عربستان به دشواری ایجاد می‌شود. لازمه بهبود روابط ایران و عربستان این است که رابطه ایران و آمریکا بهبود یابد و ادامه وضعیت موجود بین ایران و آمریکا یکی از نتایجش، ادامه روابط ایران و عربستان با همین شرایط است./

نظر شما
مشخصات خبر