در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

بررسی موافقتنامه سرویس ‎های هوایی دوجانبه بین ایران و کویت

نمایندگان موافق و مخالف با لایحه موافقتنامه سرویس ‎های هوایی دوجانبه بین ایران و کویت، در جریان جلسه علنی امروز مجلس نظرات خود درباره این لایحه را بیان کردند.

 خانه ملت؛ نادر قاضی پور در نشست علنی امروز (سه شنبه 14 آبان) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه موافقت نامه سرویس های هوایی دوجانبه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت کشور کویت در مخالفت با این لایحه با بیان اینکه اشکالات متعددی به لایحه دولت و گزارش کمیسیون عمران وارد است، عنوان کرد: این لایحه مخالف برنامه ششم بوده، چرا که معافیت های بسیاری در آن برای کشور کویت در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه کشور کویت در دوره تحریم همراستا با سیاست های تحریمی، اجازه سوخت گیری به هواپیماهای ایرانی را نمی داد، ادامه داد: این قرارداد کاملا یکطرفه است و علاوه بر اینکه به کشور کویت اجازه می دهد از فضای هوایی ایران استفاده کند، معافیت هایی را نیز برای این کشور در نظر گرفته است.

وی تصریح کرد: دولت و کمیسیون عمران که مدافع این معافیت هستند، باید توضیح دهند که این لایحه چه کمکی به سیستم حمل و نقل هوایی کشور می کند.

در ادامه این جلسه، جبار کوچکی نژاد در موافقت با لایحه مذکور با یادآوری اینکه این لایحه برای دو کشور مفید و موجب توسعه حمل و نقل هوایی ایران و کویت می شود، گفت: یکی از بندهای این موافقت نامه درخصوص تغییر و تعویض هواپیما بین دو کشور است که این مهم به پیشرفت صنعت هواپیمایی کشور کمک می کند.

وی ادامه داد: نکته دیگری که در لایحه موافقت نامه سرویس های هوایی دوجانبه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت کشور کویت آمده است، نحوه سوخت گیری در خاک دو کشور بوده که این مسئله نیز با توجه به شرایط تحریمی کشورمان بسیار حائز اهمیت است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: در مقطع کنونی که با تحریم های یکجانبه آمریکایی ها مواجهیم باید از ظرفیت کشورهای دوست و همسایه بیشترین بهره را ببریم.

علیرضا محجوب نیز در مخالفت با لایحه فوق؛ این لایحه را مغایر با بند (الف) ماده 6 برنامه ششم توسعه درباره معافیت های مالیاتی دانست و عنوان کرد: چنانچه قرار به قانون شدن این لایحه باشد، این لایحه نیاز به دوسوم آرای مجلس دارد.

وی همچنین با استناد به گزارش معاونت قوانین مجلس درخصوص لایحه موافقت نامه سرویس های هوایی دوجانبه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت کشور کویت گفت: در این گزارش آمده است متن موافقت نامه در 12 مورد ایراد ترجمه ای دارد که متاسفانه به غلط ترجمه شده و نقل به مضمون شده است، در حالی که در موافقت نامه های بین المللی مترجمان باید ترجمه دقیقی داشته باشند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: چرا باید به کشوری که به ما اجازه سوختگیری در خاک خود را نمی دهد، معافیت های مختلف در ابعاد گوناگون بدهیم.

در ادامه حسینعلی حاجی دلیگانی در موافقت با لایحه مذکور، ملت ایران را صلح طلب ترین ملت در منطقه دانست و عنوان کرد: این موافقت نامه موجب توسعه حمل و نقل هوایی ایران و کویت و یکی از مهمترین کشورهای حوزه خلیج فارس می شود و باعث رونق و تسهیل توریست زیارتی در شهر قم و مشهد خواهد شد.

وی تاکید کرد: افزون بر این، یکی دیگر از مواردی که در این موافقت نامه امتیاز به شمار می آید؛ توسعه توریست پزشکی در کشورمان است که در این زمینه سرمایه گذاری بسیاری در کشور صورت گرفته و خود کشورهای عربی علاقه مند به طی مراحل درمان خود در ایران به دلیل هزینه های پایین درمان هستند.

حاجی دلیگانی در پایان این توافق نامه را در شراط تحریمی موجب سودآوری شرکت های حمل و نقل هوایی کشورمان دانست و خواستار رأی مثبت نمایندگان به این طرح شد./

پایان پیام

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، توسعه صنایع هوایی، صحن علنی، کویت