کاتب مطرح کرد ؛

شرایط ارجاع مصوبات مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام مشخص شد

رئیس کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس گفت: در جهت اجرای سیاست های کلی نظام، شرایط ارجاع مصوبات مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام مشخص شد.

 خانه‌ملت؛ غلامرضا کاتب در تشریح نشست امروز (سه شنبه، 21 آبان ماه) کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس پیرامون بررسی سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری، اظهار داشت: بر اساس تکالیف مندرج در ابلاغیه سیاست‌های نظام قانونگذاری، مقام معظم رهبری با لحاظ کردن اصلاح موادی از قانون آئیننامه داخلی مجلس، کمیسیون آئین نامه با دعوت از امیدوار رضایی، معاون سابق قوانین و مشاور رئیس مجلس و مدیر کل دفتر معاونت قوانین و مرکز تحقیقات اسلامی قم به بررسی بندهای 11، 12، 13، 14 و 15 سیاست‌های کلی قانونگذاری پرداخت.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی با بیان ضرورت اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی برای اجرای بندهای مزبور سیاست های کلی نظام قانونگذاری، بیان کرد: پیشنهادات کمیسیون آئیننامه در خصوص این بندها مربوط به اصلاح مواد 140 و 200 آیین‌نامه داخلی در جلسه امروز کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در خصوص تعیین سازوکار از سوی مجلس به منظور تشخیص قابلیت طرح داشتن طرح‌ها در مجلس، موضوع اصل 75 قانون اساسی قبل از طرح و اعلام وصول طرح ها موضوع بند (11) سیاست‌های ابلاغی، باید ماده (140) آیین‌نامه مورد اصلاح قرار گیرد.

کاتب ادامه داد: در ماده 140 ضرورت اعلام وصول طرح‌هایی که رعایت اصل 75 قانون اساسی را دارند توسط رئیس جلسه مطرح کرده است که پیشنهاد شد برای تشخیص قابلیت رعایت اصل 75، طرح‌ها به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ارجاع داده شده و با دعوت از نماینده دولت و طراحان به منظور رعایت اصل 75 قانون اساسی بررسی های لازم انجام شود تا در صورت رعایت اصل مزبور طرح در مجلس اعلام وصول شود؛ در صورت مغایرت برای رفع ایراد به طراحان عودت داده می‌شود.

رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: در خصوص ضابطه‌مندسازی و تعیین نصاب بالا برای ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت نظام در موارد تعارض مصوبه مجلس با نظر شورای نگهبان ماده 200 آیین‌نامه مورد بررسی قرار گرفت. مقرر شد که در اصلاح ماده 200 کمیسیون با بررسی نظر شورای نگهبان گزارش خود را به مجلس ارائه کند و پس از رأی گیری مصوبه مجددا به شورای نگهبان ارسال شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم بیان کرد: در صورت اصرار مجلس بر مصوبه خود با دلایل مصلحت، ضرورت ارجاع آن، تعیین دوره اعتبار مصلحت و با رأی دو سوم نمایندگان حاضر میتواند مصوبه خود را به مجمع تشخیص ارسال کند.

لازم به ذکر است در این جلسه نمایندگان عضو کمیسیون نظرات اصلاحی خود را عنوان داشتند و همچنین امیدوار رضایی نظرات اصلاحی را در مورد مواد 140 و 200 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس ارائه کرد. همچنین در جلسه بعدی کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس سایر بندهای سیاست های کلی نظام بررسی می شود./

پایان پیام

برچسب ها

آئین نامه داخلی، آیین نامه داخلی، آیین نامه داخلی مجلس، اخبار برگزیده، قوه مقننه