رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

آمریکا تأمین کننده اصلی بودجه افغانستان

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی مجلس معتقد است بودجه ای که آمریکا در اختیار دولت مرکزی افغانستان قرار می دهد، حکم باجی را دارد که باعث می شود آنها هر اختیاری در این کشور داشته باشند.

  خانه‌ملت؛  به ارزیابی تحولات اخیر در افغانستان پرداخت و گفت: افغانستان شرایط جدیدی دارد که باعث شده زمینه مداخلات خارجی در این کشور فراهم شود.

طالبان به پشتوانه مداخلات خارجی به دولت مرکزی افغانستان وارد مذاکره میشودد

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: گروه های مخالف دولت مثل طالبان در حال مذاکره با دولت مرکزی هستند اما با توجه به پشتوانه های خارجی که دارند، راه به جایی نمی برند و این در حالی است که گفتگوهای دوجانبه میان طالبان و حکومت مرکزی بهترین راه برای رسیدن به صلح در افغانستان است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه طالبان باید روند صلح را بپذیرد اما گفتگو با آمریکا باعث شده نتیجه ای حاصل نشود، عنوان کرد: طالبان، دولت افغانستان و سایر گروه های افغانستانی باید به اجماع برسند اما با توجه به شرایط فعلی چشم انداز صلح در افغانستان خیلی در دسترس نیست چرا که هم مداخلات خارجی وجود دارد و هم دولت مرکزی از اقتدار چندانی برخوردار نیست.

افغانستان بهترین محل برای حضور آمریکا جهت نزدیکی به ایران و روسیه است

وی  در ادامه با بیان اینکه آمریکا به دنبال حذف طالبان نیست، اظهار داشت: طالبان افغانستان را ناامن جلوه می دهد و به حضور آمریکا در این کشور مشروعیت می بخشد به خصوص از زمان پیمان شانگهای که باعث شد آمریکا پایگاه کی دو در آسیای میانه را از دست بدهد و به خاطر راه اندازی انقلاب های رنگی جایگاهی در کشورهایی مانند قزاقستان، ازبکستان و قرقیزستان نداشته باشد، بهترین پایگاه برای آمریکا در آسیای میانه، افغانستان است.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در ادامه افغانستان را بهترین محل برای حضور آمریکا جهت نزدیکی به روسیه و ایران دانست و افزود: از طرفی آمریکا نمی خواهد دولت مرکزی افغانستان سقوط کند چرا که گروه های بنیادگرا مثل داعش و تکفیری ها ایجاد می شود که شبه قاره هند را ناامن می کند و از سوی دیگر به طالبان ضعیف شده نیز نیاز دارد تا با عملیات های ایذایی شرایط را به نفع آمریکا نگاه دارد.

آمریکا تأمین کننده اصلی بودجه افغانستان

رحیمی جهان آبادی در ادامه افغانستان را برج دیده بانی آمریکا در منطقه عنوان کرد و افزود: بخش اعظمی از بودجه افغانستان را آمریکا تأمین می کند برای همین رئیس جمهور این کشور خیلی راحت به پایتخت افغانستان می آید اما به دیدار رئیس جمهور این کشور نمی رود و رئیس جمهور افغانستان است که باید برای دیدار با ترامپ به پایگاه آمریکایی ها برود و این امر حاکی از نقش و تأثیر آمریکا بر افغانستان است.

این نماینده مجلس در پایان با بیان اینکه تأخیر در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان این کشور را دچار تنش و چالش می کند، خاطرنشان کرد: ساختار شکننده قومیتی و احزابی افغانستان نمی تواند چالش های زیادی را تحمل کند و باعث تضعیف بیشتر حکومت مرکزی می شود لذا هرچه اعلام نتایج به تأخیر بیفتد تنها به نفع آمریکایی ها خواهد بود./
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، افغانستان، تقویت همگرایی پارلمانی، روابط ایران و روسیه، روسیه، سیاست های روسیه، هیات پارلمانی روسیه