آقاپور علیشاهی مطرح کرد ؛

نصب و درج بارکد کالا بر روی محصولات راه کار اساسی برای مقابله با فرار مالیاتی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در شرایط کنونی کشور نیازمند یک سازمان کلان و جامع برای نظارت بر صادرات و واردات است، جلوگیری از قاچاق، سنجش نیاز کشور به کالا و جلوگیری از فرار مالیاتی تنها بخشی از آثار مثبت تشکیل این نهاد خواهد بود.

  خانه ملت؛ معصومه آقاپور علیشاهی با اشاره به راه کارهای کنونی برای مقابله با حجم گسترده فرارهای مالیاتی در کشور، گفت: در شرایط کنونی شبکه توزیع کالا به هیچ وجه شفاف نیست و موضوع موجب افزایش فرارهای مالیاتی در کشور شده است.

نصب و درج بارکد کالا بر روی محصولات راه کار اساسی برای مقابله با فرار مالیاتی

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از راه کارهای اساسی برای مقابله با فرار مالیاتی، نصب و درج بارکد کالا بر روی محصولات است، این مسئله می تواند نظام تولید و توزیع کالا را هدفمند کند.

وی گفت: به طور مثال در کشور ژاپن، سال 1952 شرکتی تحت عنوان (CCPIT) تشکیل شد، کار اصلی این شرکت ارائه شناسه و بارکد برای تمام کالاهای وارداتی و صادراتی است، به این معنا که این شرکت دروازه ورود و خروج کالا بوده و روند انتقال از مبدا تا مصرف کننده کاملا رصد می شود.

برای مقابله با فرارهای مالیاتی نیازمند یک نظام جامع نظارتی هستیم

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: قطعا ما برای مقابله با فرارهای مالیاتی نیازمند یک نظام جامع نظارتی هستیم در غیر این صورت نمی توان این مسئله را مهار کرد، مثلا از زمانی که ما پزشکان را مکلف به نصب دستگاه کارتخوان کرده ایم، میزان استفاده از اسکناس کشور حدود 5 درصد افزایش یافته است.

کشور نیازمند یک سازمان کلان و جامع برای نظارت بر صادرات و واردات است

وی  افزود: در شرایط کنونی کشور نیازمند یک سازمان کلان و جامع برای نظارت بر صادرات و واردات است، جلوگیری از قاچاق، سنجش نیاز کشور به کالا و جلوگیری از فرار مالیاتی تنها بخشی از آثار مثبت تشکیل این نهاد خواهد بود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارزش واردات، اظهارنامه مالیاتی، اعتبارات صادراتی، دستگاه های نظارتی