هادی قوامی مطرح کرد ؛

اختصاص 25درصد از مالیات قبوض برق برای تولید انرژی های خورشیدی

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح کرد: اگر سهم انرژی های تجدیدپذیر در قبوض سال آینده بیشتر نشود، تولید این نوع انرژی در کشور دوام نمی آورد.

 خانه ملت ؛  هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن اشاره به طرحی مبنی بر "اختصاص 25درصد، از محل اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده در قبوض برق، برای رونق تولید انرژی‌های خورشیدی و بادی"، درخصوص وضعیت سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر توضیحاتی ارائه کرد.

این نماینده مجلسادامه داد: طبق لایحه بودجه سال 97 سهم انرژی‌های تجدیدپذیر و برق روستایی از عوارض دریافتی هر قبض برق 8 درصد بود که در نهایت مجلس سهم دو بخش "انرژی تجدیدپذیر" و "برق روستایی" را از هر قبض به 10درصد افزایش داد تا علاوه بر تناسب با میزان مصرف، پرمصرف‌ها عوارض بیشتر و کم‌مصرف‌ها پرداخت کمتری داشته باشند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در این بخش به دلیل تحریم‌ها و گران شدن تجهیزات با چالش رو به رو شده است، افزود: برخی از نمایندگان مجلس در تلاشند سهم "انرژی تجدیدپذیر" را از محل اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده در قبوض برق برای تولید و رونق انرژی‌های خورشیدی به 25درصد برسانند.

قوامی با ابراز امیدواری از اینکه در بودجه سال 99 مساعدتی به گروه‌های هدف یا ضعیف درآمدی شود تا از این افزایش قیمت برق متضرر نشوند، گفت: اگر سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در قبوض سال آینده بیشتر نشود تولید این نوع انرژی در کشور نمی‌تواند دوام بیاورد.

وی  ادامه داد: سرمایه‌گذاری برای تولید 60مگاوایت برق در اسفراین انجام شد و باوجود آغاز به کار سرمایه‌گذار به دلیل گرانی تجهیزات، ادامه کار به چالش خورد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه تعدادی از نیروگاه‌های کوچک به صورت پراکنده در اسفراین و نقاط روستایی به بهره‌برداری و تولید رسیده‌اند، اضافه کرد: امیدوارم خرید تضمینی برق نیز مورد توجه قرار گیرد تا سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه بابت ادامه کار نگرانی نداشته باشند.

نگاه‌ها در ایران توزیعی است، نه تولیدی

قوامی معتقد است کمربند خورشیدی و تونل‌های بادی کشور می‌توانند به تولید انرژی‌های بسیار منجر شوند، همچنین ایران با منابع خود می‌تواند در تامین نفت و برق دنیا بسیار تاثیرگذار باشد اما این مهم اتفاق نیفتاده است به دلیل آنکه نگاه‌ها توزیعی است نه تولیدی./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، انرژی، برق، تحریم