عباسی مطرح کرد ؛

بودجه سال آینده ۴ اسفند در صحن علنی بررسی می شود

سخنگوی هیات رئیسه مجلس از بررسی استیضاح ۳ وزیر در کمیسیون های تخصصی قوه مقننه خبر داد و گفت: بودجه سال آینده ۴ اسفند در صحن علنی بررسی می شود.

  خانه ملت؛  اسدالله عباسی در حاشیه نشست علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه، 3 آذرماه) مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران گفت: رئیس جمهور امروز لایحه بودجه سال 99 کشور را تقدیم مجلس کرد.

نماینده مردم املش و رودسر در مجلس تصریح کرد: لایحه بودجه از فردا چاپ و در اختیار نمایندگان قرار خواهد گرفت و به مدت 10 روز نمایندگان فرصت دارند پیشنهادات خود را به کمیسیون های تخصصی ارائه کنند. همچنین کمیسیون های تخصصی نیز 5 روز فرصت دارند تا پیشنهادات را بررسی کرده و به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ارائه کنند. در این بین کمیسیون تلفیق نیز 15 روز فرصت دارد تا پیشنهادات را بررسی کرده و در صورت نیاز به تمدید، هیات رئیسه می تواند زمان مذکور را تمدید کند که در این زمینه فرصت یک هفته ای پیش بینی شده است.

عباسی  افزود: نهایتاً در تاریخ 4 اسفند 98 لایحه بودجه به صحن علنی می آید و مورد بررسی قرار می گیرد؛ امیدواریم این لایحه بودجه مدنظر رهبر انقلاب باشد، چرا که در سال گذشته در جلسه با نمایندگان صحبت از حذف تدریجی نفت شده است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش رئیس جمهور درخصوص بودجه سال 99 گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان، افزایش حقوق، در صورت اینکه تورم در زمان بررسی بودجه به طور شناور بین 15 تا 20 درصد باشد، می توان موارد مذکور را تا 15 درصد افزایش داد اما اگر تورم بیشتر باشد، نیاز به تجدیدنظر خواهد داشت.

وی افزود: حذف یکصد ردیف هزینه ای یک تغییر در بودجه سنواتی محسوب می شود، همچنین مسائلی مانند طرح تحول سلامت نیز از جمله ویژگی های بودجه سال 99 محسوب می شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلسدرخصوص بودجه شرکت های دولتی افزود: 200 هزار میلیارد تومان بودجه شرکت های دولتی برای بخش سرمایه گذاری است و همچنین 70 هزار میلیارد تومان نیز برای بخش عمرانی دیده شده که در مجموع به 270 هزار میلیارد تومان می رسد.

عباسی گفت: در بخش کشاورزی، عمران، ارتباطات و اطلاعات؛ طرح ملی اطلاع رسانی و... نیز بودجه یادشده باید اختصاص یابد که مجموعاً 483 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی کشور پیش بینی شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: باید مشخص شود منابع پیش بینی شده در بودجه پایدار است یا خیر، زیرا در سال های گذشته بودجه تصویب می شد اما بعدها مشخص می شد که منابع تحقق نمی یافت. به عنوان مثال در سال جاری وقتی از مسئولان درخصوص اتمام پروژه ها سوال می شود از عدم تحقق منابع آنها صحبت می کنند.

عباسی  تصریح کرد: بر این اساس تلاش شد پیش از ارائه لایحه بودجه، منابع بررسی و در صورت عملیاتی بودن به صحن ارائه شود. بر این اساس این موضوع بررسی شده و حدود 200 هزار میلیارد تومان همراه با لایحه بودجه امروز به مجلس تقدیم شد.

این نماینده مجلس دهم درخصوص استیضاح های در دستور کار کمیسیون های تخصصی مجلس گفت: استیضاح 3 وزیر نفت، کشور و آموزش و پرورش در دستور کار کمیسیون ها قرار داد که طی امروز و فردا مورد بررسی قرار می گیرد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس اضافه کرد: امیدواریم باتوضیحاتی که وزرا ارائه می دهند مسائل در کمیسیون ها برطرف شود و به صحن نیاید؛ با متقاعد شدن استیضاح کنندگان در شرایط فعلی کشور و همچنین در پیش بودن مسئله انتخابات و بودجه سال آینده، به صلاح نیست استیضاح ها اعلام وصول شود./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش بودجه، صحن علنی