در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

دستگاه های مشمول پرداخت عوارض به شهرداری ها و دهیاری ها تعیین شد

نمایندگان مجلس منابع درآمد پایدار شهرداری ها و دهیاری ها از محل عوارض دریافتی از دستگاه های مختلف را تعیین کردند.

 خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی عصر روز یکشنبه ( 17 آذر ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده (6) لایحه دو فوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با 149 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر اساس ماده 6 این لایحه عوارضی به شرح ذیل دریافت و حسب مورد به حساب شهرداری و دهیاری واریز می‌گردد:

١- نیروی انتظامی موظف است نسبت به دریافت ده درصد( 10%) از تعرفه صدور و تمدید گذرنامه و گواهینامه رانندگی، به عنوان عوارض، اقدام و به حساب شهرداری محل واریز کند.

۲- اشخاصی که مبادرت به حمل و نقل برون شهری مسافر و فروش بلیط در داخل کشور با وسایل نقلیه هوایی، زمینی (به استثنای ریلی) و دریایی می کنند، مکلفند 5 درصد بهای بلیط را با درج در بلیط و یا قرارداد (صورت - حساب)، حسب مورد، به عنوان عوارضی شهرداری از مسافران أخذ و هر ماه حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به حساب شهرداری مبدأ سفر واریز نمایند.

٣- کلیه خودروهای سبک و سنگین و موتور سیکلت ها مشمول عوارض سالانه، اعم از تولید داخلی یا وارداتی، حسب مورد معادل سه در هزار قیمت فروش کارخانه (داخلی) و یا سه در هزار مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی می باشند. مالکان وسایط نقلیه مکلفند عوارض سالانه هر سال را تا پایان همان سال پرداخت نمایند.

تبصره ۱- عوارض موضوع این ماده در مورد خودروهای با عمر بیش از 20 سال (به استثنای خودروهای گازسوز) به ازای سپری شدن هر سال (تا مدت 10 سال) به میزان سالانه ده درصد( 10%) و حداکثر تا صددرصد عوارض افزایش می یابد.

تبصره ۲- وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) مکلف است با ایجاد سامانه الکترونیک متمرکز عوارض سالانه وسائط نقلیه، امکان پرداخت و صدور الکترونیکی مفاصاحساب عوارض وسائط نقلیه را برای مالکان و استعلام برخط (آنلاین) میزان عوارض پرداخت نشده مربوط به وسائط نقلیه را برای نیروی انتظامی و دفاتر اسناد رسمی فراهم کند. عوارض مذکور مستقیماً به حساب شهرداری و یا دهیاری محل سکونت مالک که هنگام صدور پلاک انتظامی ثبت شده است واریز می‌گردد.

تبصره ۳- ثبت سند انتقال وسایل نقلیه در دفاتر اسناد رسمی با تعویض پلاک توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، منوط به تسویه عوارض مربوط به وسایل نقلیه مورد معامله و سایر وسایل نقلیه متعلق به انتقال دهنده و انتقال گیرنده می باشد.

تبصره 4 - پرداخت عوارض موضوع این ماده هرسال، حداکثر تا نیمه اول همان سال، موجب برخورداری از تخفیف به میزان ده درصد( 10%) می‌شود.

تبصره ۵ - پرداخت عوارض موضوع این ماده پس از موعد مقرر مشمول جریمه ای معادل دو درصد عوارض سالیانه به ازای هر ماه نسبت به مدت تأخیر می شود.

تبصره 6- چنانچه مالک یا مالکان خودروهای سبک، سنگین و موتورسیکلت از پرداخت عوارض موضوع این ماده به مدت سه سال از سال مالکیت، خودداری نمایند، نیروی انتظامی موظف است بر اساس فهرست اعلامی وزارت کشور سازمان (شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) نسبت به توقف وسایل نقلیه مزبور تا پرداخت بدهی اقدام نمایند.

تبصره ۷- نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است اطلاعات مورد نیاز وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) کشور را در خصوص ارائه خدمات و سرویس های مرتبط با وسایل نقلیه، واگذار نماید.

تبصره ۸- مالکان مکلفند عوارض سالیانه خودروها را براساس قیمت های مندرج در جداولی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می گردد، محاسبه و پرداخت نمایند./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، بودجه شهرداری، شهردار، صحن علنی، عوارض