مسعودی مطرح کرد ؛

مشکل افغانستان در برابر قدرت های بزرگ

اصغر مسعودی معتقد است آمریکا با نفوذی که در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان داشته باعث بروز تخلفات انتخاباتی شده که در نهایت با گذشت چند ماه از برگزاری انتخابات هنوز نتایج آن اعلام نمی شود.

  خانه‌ملت؛ اصغر مسعودی با اشاره به وضعیت کنونی افغانستان و مذاکراتی که تحت عنوان صلح با حضور آمریکایی ها صورت می گیرد اما دائم بدون نتیجه رها می شود، گفت: آمریکا به بهانه حادثه 11 سپتامبر و سرنگونی طالبان وارد افغانستان شد که همین حضور نظامی منجر به کشته شدن 15 هزار نفر نیروی امنیت ملی افغانستان و بیش از 20 هزار نفر غیرنظامی شد و در سال 2014 بود که همزمان با پایان عملیات نظامی آمریکا و ناتو، حدود 350 هزار نیروی نظامی در این کشور مستقر شد.

حضور مستقیم 20 ساله آمریکا در افغانستان دستاوردی جز کشتار نظامیان و غیرنظامیان نداشته است

مسعودی در ادامه با بیان اینکه حضور مستقیم 20 ساله آمریکا در افغانستان منجر به کشتار نظامیان و غیرنظامیان بی گناه شده و امنیتی نیز برای این کشور حاصل نکرده، اظهار داشت: از تمامی این موارد، این نتیجه گرفته می شود که آمریکا به دنبال اهداف دیگری غیر از صلح، امنیت و آرامش در منطقه بوده و به دنبال این نیست که افغانستان روی صلح و امنیت را ببیند.

نماینده نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه ترامپ همانگونه که مذاکره با ایران را مطرح می کند، با افغانستان نیز مطرح کرده اما هربار پای میز می رود، نتیجه ای حاصل نمی شود، عنوان کرد: آمریکا در عین حال که بر مذاکرات تأکید دارد، متعهد به تعهدات خود نیست چنانچه سفر اخیر ترامپ به افغانستان به مناسبت عید شکرگزاری، بسیار چراغ خاموش و تنها به پایگاه آمریکایی ها بود و این اشرف غنی بود که باید به پایگاه آنها برای استقبال می رفت از این رو آمریکا طالبان و القاعده را طرف مذاکره قرار داده و با دولت مرکزی کاری ندارد و از سوی دیگر نیز در شرایطی که طرفین هیچ اعتمادی به یکدیگر ندارند، مذاکره نیز بی فایده خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه نهادهای قدرت آمریکا دخالت مستقیم در امور داخلی افغانستان دارند، عنوان کرد: بعد از حضور آمریکا در افغانستان چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در شهریور امسال برگزار شد که نتایج آن باید 16 آبان ماه اعلام می شد تا اگر نیاز به برگزاری مرحله دوم انتخابات بود در آذرماه برگزار شود اما علیرغم میزان بسیار پایین مشارکت در انتخابات در حالی که هزینه زیادی هم برای آن انجام شد، هنوز نتیجه اولیه انتخابات نیز اعلام نشده است.

مشکل افغانستان تسلیم شدن در برابر قدرت‌های بزرگ و اجازه نفوذ به آنها است

مسعودی  ادامه داد: سخنگوی برگزاری انتخابات از مردم عذرخواهی کرده و ضمن عدم اعلام نتیجه انتخابات، می گوید نتایج آن غیرقانونی بوده است که دو گزینه اصلی ریاست جمهوری اعتراضات جدی به نحوه برگزاری انتخابات داشته و درخواست بازشماری آرا دارند که همه این مسائل نیز به خاطر حضور و نفوذ آمریکا در انتخابات این کشور است.

این نماینده مجلس دهم  در ادامه امنیت را مهم ترین نکته و نیاز یک جامعه و کشور دانست و افزود: مشکل اینجا است که همواره قدرت های بزرگ در افغانستان نفوذ داشته اند و این کشور تسلیم نقطه نظرات آنها شده و به راحتی مورد اعمال نفوذ واقع می شد از این رو هیچگاه روی امنیت را ندیده است.

مسعودی ادامه داد: با این تفاسیر اگر کسی هم در انتخابات پیروز شود، انتخاب اکثریت مردم این کشور نیست چرا که مشارکت بسیار پایین بوده و بحث خرید رأی و تقلب نیز به شدت مطرح است.

افغانستان نیازمند یک رهبری واحد است

نماینده نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بخشی از ساختار سیاسی افغانستان خاطرنشان کرد: رئیس جمهور در افغانستان دو معاون اول و دوم دارد که پیش از برگزاری انتخابات و ورود به این عرصه باید دو معاون خود را نیز معرفی کند.

وی  در پایان با اشاره به فضای به شدت قبیله ای و طایفه ای افغانستان عنوان کرد: اشرف غنی معاون اول و دوم خود را اعلام کرده و عبدالله عبدالله نیز که در حال حاضر معاون اول ریاست جمهوری است، به عنوان کاندیدای دوره بعد، معاون اول و دوم خود را معرفی کرده است که با بررسی این شرایط عدم وجود یک رهبری واحد که مورد اعتماد همه جریان های افغانستانی باشد، باعث مشکلات اساسی در نحوه اداره امور سیاسی این کشور شده است./

 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، افغانستان، انتخابات، رهبری