حسینی مطرح کرد ؛

احتمال تصویب "دو دوازدهم" بودجه 99

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید درآمدهای مالیاتی از ۱۲۶ هزار میلیارد تومان در سال جاری به ۱۹۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ افزایش پیدا کرده که باید سازوکار دولت بری تحقق این رقم مشخص شود.

  خانه ملت ؛ محمد حسینی درباره لایحه بودجه سال 99، گفت: ادعاهای دولت مبنی بر ارائه تصویری از بودجه 1400 همزمان با تقدیم بودجه سال 99 عملیاتی نشد و نظام بودجه ریزی برای سال آتی همانند سنوات گذشته بوده و تکاملی نسبت به گذشته نداشت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس افزود: احکامی که می توانست بودجه شرکت‌های دولتی را شفاف کرده و در مدیریت شرکت‌های دولتی تغییرات اساسی ایجاد کند در بودجه سال 99 حذف شده است.


بودجه عمومی کشور در سال حدود 484 هزار میلیارد تومان

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه عمومی کشور در سال 99 نسبت به سال 98 رشد چندانی ندارد، اظهار کرد: بودجه عمومی در سال جاری حدود 445 هزار میلیارد تومان در مجلس تصویب شد که در شورای عالی اقتصادی سران قوا به 368 هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرد اما این بودجه در سال 99 به 484 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه دولت درآمدهای مالیاتی را از 126 هزار میلیارد تومان به 194 هزار میلیارد تومان افزایش داده است، اضافه کرد: اگرچه درآمدهای مالیاتی در سال 99 افزایش پیدا کرد اما باید دید این افزایش درآمد قابل وصول است و دولت سازوکار موردنیاز برای وصول آن را فراهم کرده است؟

احتمال تصویب "دو دوازدهم" بودجه 99

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس با طرح این پرسش که علیرغم اینکه رشد اقتصادی کشور در چند سال گذشته منفی بوده حال دولت چگونه می تواند درآمد مالیاتی را افزایش دهد؟ ادامه داد: دولت باید میزان کسری بودجه در سال 99 را به صراحت اعلام می‌کرد اما با برآوردهای درآمدی خارج از توان کشور این کسری را پنهان کرده است که امیدواریم این اعداد در جریان بررسی لایحه بودجه 99 در کمیسیون تلفیق و صحن علنی اصلاح شود.

وی  تصریح کرد: از آنجایی که بررسی بودجه سال 99 به کارشناسی دقیق نیاز دارد، ممکن است نمایندگان پیشنهاد تصویب "دو دوازدهم" بودجه 99 را ارائه کنند تا زمان کافی برای کارشناسی دقیق بودجه سال آتی فراهم شود.
حسینی گفت: لایحه بودجه سال 99 تغییر چندانی نسبت به بودجه سنوات گذشته نداشته و تنها برخی از احکام و شیوه پیوست جداول تغییر کرده است که این اقدام نمی‌تواند خواسته مردم درباره شیوه توزیع درآمد و اعتبارات را تامین کند./

پایان پیام

 

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، ارزش اقتصاد، اصلاحیه بودجه های سالانه، افزایش بودجه