خدابخشی مطرح کرد ؛

رشد بودجه شرکت های دولتی در سال آتی

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید بودجه شرکت های دولتی از ۱۲۷۷ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۱۴۸۴ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۹۹ افزایش پیدا کرده یعنی بودجه شرکت های دولتی نسبت به سال قبل ۱۶ درصد رشد داشته است.

  خانه ملت ؛ محمد خدابخشی در تشریح نشست روز سه‌شنبه ( 19 آذر ماه) کمیسیون متبوع خود، به حضور رئیس دیوان محاسبات و معاونان وی در این جلسه اشاره کرد.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه دستور کار کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات بررسی بودجه شرکت های دولتی در سال 99 بود، افزود: براساس آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه شرکتی های دولتی پیش از 15 آبان به مجلس تقدیم و برای بررسی به کمیسیون برنامه ارجاع شد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات نیز بودجه شرکت های دولتی در سال 99 را به دیوان محاسبات ارسال کرد و از آنجایی که دیوان محاسبات برای بررسی بودجه این شرکت ها 20 روز زمان داشت، امروز گزارش آن را به کمیسیون برنامه ارائه کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: براساس گزارش دیوان محاسبات، بودجه شرکت های دولتی از 1277 هزار میلیارد تومان در سال 98 به 1484 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال 99 افزایش پیدا کرده یعنی بودجه شرکت های دولتی نسبت به سال قبل 16 درصد رشد داشته است.

وی  با بیان اینکه هزینه‌های جاری این شرکت‌های بالا بوده و سرمایه گذاری آنها پایین است، ادامه داد: اگرچه شرکت های دولتی در ظاهر سودده هستند اما از نظر عملکرد زیان ده هستند.

خدابخشی  تصریح کرد: اصلاح بودجه شرکت های دولتی توسط مجامع در اجرای ماده 2 قانون تنظیم مقررات دولت از مهم ترین دلایل انحراف و ضعف عملکرد شرکت های دولتی است و ضرورت دارد این  ماده قانونی اصلاح شود.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: وابستگی مالیات و سود سهام دولت به بودجه شرکت های دولتی و احکام تکلیفی سبب زیان دهی این شرکت ها می شود از سوی دیگر شرکت های دولتی تسهیلات را در موعد مقرر پرداخت نکرده و با تاخیر تسویه می کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه پیشنهاداتی برای اصلاح عملکرد بودجه شرکت های دولتی ارائه شده است، تصریح کرد: این پیشنهادات باید در جریان بررسی بودجه کل کشور در کمیسیون تلفیق بودجه سال 99 بررسی و در قالب احکامی در بودجه سال آتی درج شود./

پایان پیام

برچسب ها

آسیب شناسی آیین نامه اجرایی تبصره (20) قانون بودجه، اخبار برگزیده، اولویت های اجرایی سال اجرایی بودجه، دیوان محاسبات، دیوان محاسبات کشور