در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

نظر ۶ نماینده در خصوص بررسی آیین نامه نظام مهندسی و کنترل ساختمان

۶ نفر از نمایندگان نظرات خود را در مورد بررسی آیین نامه نظام مهندسی و کنترل ساختمان در صحن بیان کردند.

 خانه ملت؛ در نشست علنی امروز (دوشنبه‌، 25 آذرماه) مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون عمران در خصوص بررسی آیین نامه نظام مهندسی و کنترل ساختمان قرائت شد که متن آن به شرح زیر می‌باشد:

مقدمه

قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در سال 1374 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. قانون مزبور در6 فصل، احکام و قواعدی ناظر بر کلیات، اهداف و خط مشی قانون ، تشکیلات، ارکان، وظایف و اختیارات سازمان مهندسی، امور کاردن‌ها و صنوف و ساختمانی، مقررات فنی و کنترل ساختمان و آموزش وترویج در زمینه طراحی و اجرای ساختمان ها پیش‌بینی نموده است.

از جمله شاخص‌های شکل‌گیری این قانون ارجاع بسیاری از امور و ضوابط مربوط به اجرای قانون به آیین‌نامه‌های اجرای این قانون است لذا تاکنون آیین‌نامه‌های متعددی در خصوص این قانون به تصویب رسیده است. همین گستردگی باعث گردیده تا آیین‌نامه‌های مزبور نقش اساسی در تنظیم رفتار افراد موضوع این قانون داشته باشد و در نتیجه حقوق و تکالیف این افراد ارتباط قابل ملاحظه‌ای با احکام مندرج در این آیین‌نامه‌ها خواهد داشت. (این بخش از گزارش تکمیل خواهد شد)

مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در خصوص مغایرت آیین‌نامه نظام مهندسی و کنترل ساختمان و گزارشی که پیش از این از سوی کمیسیون عمران ارائه شده بود، گفت: گزارش این کمیسیون را صحیح نمی بینم و معتقدم اگر قانون جدید در این زمینه به تصویب برسد همه مشکلاتی که به آن اشاره شده رفع می‌شود.

سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین، آبیک، البرز در مجلس در خصوص گزارش مزبور اظهار داشت: استقلال سازمان نظام مهندسی باید در نظر گرفته شود و بهتر است این سازمان اختیار داشته باشد همانند کانون وکلا نیازسنجی کند و اعضای خود را انتخاب کند.

محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس در خصوص گزارش کمیسیون عمران بیان کرد: این گزارش همه مشکلات نظام مهندسی را در آیین‌نامه می‌داند در حالی که این طور نیست. قوانین ومقررات کم نداریم اما متأسفانه این قوانین مورد توجه قرار نمی‌گیرند و نتیجه آن را در ساخت و سازها مشاهده می‌کنیم. در تدوین قوانین جدید باید شفاف‌سازی شود و مردم در جریان قرار گیرند تا بدانند چگونه قوانین را رعایت کنند.

علیرضا سلیمی نماینده محلات، دلیجان در مجلس در خصوص گزارش فوق گفت: دولت مشخص نیست به چه دلیلی آیین‌نامه‌های اجرایی را تصویب نمی‌کند و بعضاً مشاهده می‌کنیم آیین‌نامه‌های تدوین شده توسط آنها با قوانین مجلس در تضاد است.

بیت الله عبداللهی نماینده مردم اهر، هریس در مجلس در خصوص گزارش کمیسیون عمران اظهار داشت: طرح قانون جدید نظام مهندسی در کمیسیون عمران مجلس تصویب شده و اگر در مجلس نیز به تصویب برسد بسیاری از مشکلات این حوزه حل خواهد شد. مخالف اختیارات وزیر در این حوزه نیستم اما نباید اختیارات وزیر مسکن به قدری باشد که حقوق مهندسین ضایع شود.

احمد همتی نماینده مردم سمنان، مهدی شهر در مجلس در خصوص گزارش کمیسیون عمران گفت: همه اعضای نظام مهندسی برای مدیریت پروژه‌ها باید به صورت یکسان سهم داشته باشند و در خصوص صدور پروانه‌ها نیز باید همانند نظام پزشکی، سازمان نظام مهندسی اختیار داشته باشد تا بر طبق شاخص‌ها و معیارهای خود پروانه‌های اعضا را صادر کنند./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، اصلاح قانون نظام مهندسی، عدم اختصاص بخشی مستقل به آن در قانون نظام مهندسی