جاسمی مطرح کرد ؛

دشمنان مشترکات مذهبی و فرهنگی، مردم ایران و عراق را برنمی تابند

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است که رهبران جناح ها و جریانات سیاسی عراق باید هوشیار باشند تا دشمن از اختلافات بین آن ها سواستفاده نکند.

 خانه ملت؛ سید قاسم جاسمی با اشاره به نفوذ عناصر دست نشانده آمریکا و رژیم صهیونیستی و سعودی در بین متعرضین عراقی گفت: عراق در طول سال های اخیر محل توطئه های مختلف داخلی و بین المللی بوده است که ثبات، تمامیت ارضی و انسجام داخلی این کشور را نشانه گرفته اند.

این نماینده مردم درمجلس دهم افزود: واقعاً وحدت و انسجام که در بین آحاد مختلف مردم عراق وجود دارد؛ هم از نظر مذهبی، شیعه و سنی دارند و هم از نظر قومیتی کردها و عرب ها هستند. همچنین شیعیانی که در عراق وجود دارند، با وحدتی انسجام که داشتند توانستند صدام را که دیکتاتور منطقه بود و قدرتش هم برای سرکوب مردم خیلی زیاد بود، از بین ببرند و از آن به بعد هم مسالمت آمیز در کنار هم زندگی کردند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی  ادامه داد: با توجه به تقسیمات سرزمینی که صورت گرفته است؛ بخش جنوب شیعیان بودند و بخش میانی عرب‌های اهل سنت و بخش شمالی آن کردها زندگی می کنند و در قانون اساسی مترقی عراقی ها؛ نخست وزیری را به شیعیان، ریاست جمهوری به کُردها و همچنین ریاست مجلس به سنی ها سپردند.

دشمنان مشترکات مذهبی و فرهنگی، مردم ایران و عراق را برنمی تابند

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به نقش آمریکا و آل سعود در چنددستگی و تشتت در میان قومیت ها و جناح ها در عراق تاکید کرد: بعد از گذشت زمان و بعداز فروپاشی دیکتاتوری صدام تا الان آمریکایی ها و کشورهای منطقه به خصوص عربستان از سرزمین عراق برنداشتند و به دنبال تفرقه ،تشتت و چنددستگی هستند.

جاسمی با بیان اینکه نگاه آمریکا و همپیمانان آنها به اقتصاد نفت و سرزمین عراق است، مطرح کرد: این تشریک مساعی که ایران با عراق دارد و از نظر مذهبی و از نظر قومی و حتی رابطه خویشاوندی که به زمان قبل از صدام برمی گردد که بین مردم ایران و عراق وجود داشته است،همچنین علاقه شیعیان عراق به امام رضا علیه السلام ،که با پای پیاده به زیارت امام رضا(ع) می آیند و درمقابل پیاده روی اربعین که ایرانی ها به عتبات عالیات می روند؛ این تشریک مسائل فرهنگی،قومی و مذهبی برای دشمنان خوشایند نیست و قصد دارند تفرقه ایجاد کنند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر نقش مرجعیت شیعه و "آیت الله سیستانی" در این نا آرامی ها در عراق مطرح کرد: مرجعیت شیعه توانسته در این تجمعات اعتراضی نقش موثری داشته باشد، با اهمیت دادن به موضوع اعتراضات؛ مردم عراق هم اعتقاد خاصی به مرجعیت دارند و حرف مرجعیت را گوش می‌دهند و اگر این طور نباشد شرایط عراق شرایط دشوارتری خواهد بود.

عضو فراکسیون مرزنشینان مجلس با بیان اینکه برخی خواص عراق بازیگر نقشه‌های آمریکایی ها شده‌اند، مطرح کرد: برخی گروه‌های سیاسی اگر به کشورهای دیگر وصل هستند و یا به رهبران آنها وعده و وعیدهای مادی داده می‌شود، آنها سخت در اشتباه هستند و آن چیزی که می‌تواند آنها را موفق کند و سرمایه عراق را در بین مردم توزیع کند و مردم شرایط مناسب داشته باشند؛وحدت و انسجام بین مردم و جناح ها خواهد بود و رهبران جناح ها و جریانات سیاسی عراق باید هوشیار باشند تا دشمن از اختلافات بین آن ها سواستفاده نکند.

حساب آشوبگران​ از مردم عراق جدا است

وی با اشاره به نقش بیانیه های آیت الله سیستانی و حمایت از اعتراضات مردمی تصریح کرد: در اعتراضات اخیر عراق مبنی بر حضور عناصر وابسته به سرویس های اطلاعاتی خارجی بویژه عربستان سعودی، امارات و رژیم صهیونیستی برای جهت دادن به اعتراضات گزارش هایی مطرح شده است.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه بیانیه های مرجعیت شیعه خط آشوبگران و سودجویان را از مردم جدا کرد، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که در کشور عراق آنچه حائز اهمیت است و در قانون اساسی آنها هم آمده ؛ موضوع مذهب است؛ مسلمانان توسط قرآن و پیامبر(ص) به وحدت ،انسجام و همدلی هدایت شده اند و نباید تفرقه و تشتت و چنددستگی ایجاد شود./


کلید واژه‌ها

برچسب ها

آمریکا، اخبار برگزیده، عراق، وحدت، وحدت اسلامی