در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

استقلال بانک مرکزی برای اجرای سیاست های کلی کشور

موافقان طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران معتقدند بانک مرکزی برای اجرا و مدیریت سیاست های کلی کشور نیازمند استقلال است که با تصویب این طرح محقق می شود.

 خانه ملت؛ مهرداد بائوج لاهوتی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 26 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران در موافقت با این طرح گفت: استقلال بانک مرکزی یکی از مهمترین نکاتی است که در این طرح به آن اشاره شده است چرا که بانک مرکزی برای اجرا و مدیریت سیاست‌های کلی کشور نیازمند استقلال است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس این قانون بانک توسعه جمهوری اسلامی تشکیل می‌شود که بانک‌های تخصصی زیرمجموعه آن قرار گرفته و با ارائه تسهیلات ارزان قیمت در خدمت تولید و صنعت خواهند بود.

سیدناصر موسوی لارگانی همچنین در موافقت با این طرح با اشاره به اینکه وزیر اقتصاد در مجلس قول داد ظرف سه ماه لایحه نظام بانکداری اسلامی را ارائه کند اما در این خصوص هیچ اقدامی انجام نشد از این رو کمیسیون اقتصادی در دیدارهای مکرر با مراجع تقلید، پیشنهادات آنها را ثبت و لحاظ کردند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور و فلج شدن صنعتگران و تولیدکنندگان گفت: بسیاری از تولیدکنندگان به واسطه بدهی بانکی زمینگیر شدند از این رو تصویب این طرح برای رفع این دغدغه است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات ناشی از عدم استقلال بانک مرکزی جمهوری اسلامی تصریح کرد: عدم استقلال بانک مرکزی مشکلات بسیاری را برای کشور ایجاد کرده است و رئیس این بانک در میانه کار توسط دولت‌ها عزل می‌شود بر همین اساس تصویب طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران تا حدودی این مشکل را برطرف می‌کند.

محمدحسین فرهنگی نیز به عنوان موافق دیگر، طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران را یکی از مهمترین و ماندگارترین موضوعی که در مجلس بررسی شده دانست و گفت: برخی از همکاران در صحبت‌های خود از کلمه ربا استفاده کردند و آن را به همه عقود بانکی تعمیم دادند که نگاه درستی نبوده چرا که سود به طور متعلق حرام نیست و تمامی بنگاه‌های اقتصادی در جهت رسیدن به سود مشروع فعالیت می‌کنند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر، اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انواع عقود بانکی گفت: عقود قرض‌الحسنه هیچ ایراد و مشکل شرعی ندارد، از طرفی عقود مبادله‌ای نیز در صورت اجرای صحیح بدون مشکل خواهد بود. اما مشکل اصلی در رابطه با عقود مشارکتی بانک‌ها است چرا که بانک‌ها با افرادی شریک می‌شوند و سود مقطوع و التزامات معینی را بدون توجه به سود واقعی تعیین می‌کنند از این رو این عقود دچار مشکل بوده و باید اصلاح شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سود عقود سرمایه‌گذاری بدون مشکل بوده و بسیاری از فقها به حفظ ارزش پول در قرض تأکید دارند همانند سرمایه‌گذاری بانک‌ها در احداث بزرگراه‌ها./

برچسب ها

آسیب شناسی نظام بانکی، آسیب شناسی نظام بانکی (3) بازار بین بانکی در ایران، آسیب شناسی نظام بانکی توقف و ورشکستگی در نظام بانکی ایران، اجرای طرح تحول نظام بانکی، اخبار برگزیده، اصلاح سهمیه بانکها، صحن علنی