دکتر پورابراهیمی در همایش ملی اصلاح قوانین نظام پولی و بانکی کشور مطرح کرد؛

نخستین هدف، استقلال بانک مرکزی است

عضو کمیسیون اقتصادی گفت: سیستمی برای پاسخگویی رئیس بانک مرکزی به مجلس شورای اسلامی وجود ندارد و سوالاتی که برای نمایندگان پیش می آید از وزیر اقتصاد پرسیده می شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دکتر محمدرضا پورابراهیمی در نشست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح اصلاح نظام بانکداری گفت: بررسی و اصلاح این طرح پیش‌تر هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی بود، اما به دلیل کمبود وقت تصویب نشد و به مجلس فعلی رسید.

پور ابراهیمی افزود: من به جهت اهمیت موضوع پیش تعدادی از مراجع تقلید رفتم و گزارشات بانکداری را به آنها تقدیم کردم که اصلاح آن مورد حمایت مراجع بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  تصریح کرد: این طرح در حال حاضر دوشوری است، به این معنی که هنوز می‌توان نقطه نظرات جدید را به آن اضافه کرد.

پور ابراهیمی با بیان اینکه اگر بانک مرکزی به صورت مستقل عمل کند بسیاری از مشکلات پیش نمی‌آید، اظهار کرد: با بررسی‌های انجام شده، مشخص شد ضعف بانک مرکزی ضعف یک سازمان نظارتی است، بنابراین نخستین هدف، استقلال بانک مرکزی بوده اما تا جایی که امکان آن مهیا باشد، دومین بحث منافع شخصی است که مقرر شد افرادی که هیئت رئیسه فعالیت می‌کنند تا اتمام ماموریتشان و تا مدت زمان مشخصی نباید در بانک مرکزی فعالیت کنند.

وی  تصریح کرد: در حال حاضر سیستمی برای پاسخگویی رئیس بانک مرکزی به مجلس شورای اسلامی وجود ندارد و سوالاتی که برای نمایندگان پیش می‌آید از وزیر اقتصاد پرسیده می‌شود، اما طبق قانون جدید باید رئیس بانک مرکزی مستقیما به نمایندگان ملت پاسخگو باشد، البته بخش‌هایی در قانون جدید مطرح شده که ضمانت اجرا ندارد که باید به آن رسیدگی شود.

این نماینده مجلس دهم  در پایان تاکید کرد: اصلاحات حوزه نظارت بر فعالیت بانک مرکزی آخرین نکته این طرح است، اگر بخواهیم اجرای احکام حوزه نظارت بر فعالیت بانک مرکزی عملیاتی شود، نیازمند سازمان مستقل هستیم و انتظار ما از مراکز تخصصی این است که نظرات خود را اعلام کنند، پیش بینی می‌کنیم که با اصلاح قانون بانکداری کشور تحولات زیاد در اقتصاد کشورمان رخ خواهد داد.

 

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، آسیب شناسی نظام بانکی، آسیب شناسی نظام بانکی (3) بازار بین بانکی در ایران، آسیب شناسی نظام بانکی توقف و ورشکستگی در نظام بانکی ایران، اثرات اقتصادی و اجتماعی، اجرای طرح تحول نظام بانکی، اخبار ویژه، اصلاح سهمیه بانکها، جلالی، دکتر جلالی، دکتر کاظم جلالی، دکترجلالی، کاظم جلالی