رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

منافع مرز باید به خود مرزنشین ها برسد

جلیل رحیمی جهان آبادی با تاکید بر افزایش اعتبارات استان های مرزی، گفت: منافع مرز باید به خود مرزنشین ها برسد متاسفانه مسئولان درک درستی از تاثیر توسعه نیافتگی مرز ندارند.

 خانه‌ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی در توضیح وضعیت بودجه مرزبانی، گفت: بودجه و اعتبارات برای مهار آب‌های مرزی، مرزبانی، امنیت مرزها و ایجاد اشتغال پایدار در مرز برای سال جاری به خوبی تخصیص یافت و تا حدودی تاثیرگذار بود به عنوان مثال در حوزه اشتغالزایی بالای 110 میلیارد برای حوزه انتخابیه خود برای تقویت مشاغل خانگی و روستایی تخصیص داده شد اما عمق فاجعه آنقدر وسیع است که مسائل مرز باید جدی‌تر دیده شود.

رحیمی جهان‌آبادی تصریح کرد: منافع مرز باید به خود مرزنشین‌ها برسد، در حال حاضر با وجود اینکه برخی از مناطق مرزی به مناطق آزاد تجاری تبدیل شده، منافع آن به جیب غیرمرزنشینان می‌رود و کارگری آن تنها برای مرزنشینان باقی می‌ماند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامیافزود: مقام معظم رهبری نیز تاکید دارند که وقتی مرزنشین سختی و مشکلات مرز را به دوش می‌کشد باید از منافع مرز هم بهره‌مند شود. متاسفانه بخش خصوصی به دلایل امنیتی و اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در مناطق مرزی پیشگام نمی‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: مسئولان در ابعاد استانی و محلی درک درستی از توسعه نیافتگی مناطق مرزی و تاثیر منفی آن برای کشور ندارند، بسیاری از مسئولان نگاه جزیره‌ای دارند و هر اداره و دستگاهی به دنبال افزایش آمار و ارقام خود است و نمی‌دانند که چه بلایی بر سر مرزنشینان آوردند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی،، معتقد است: توسعه نیافتگی در مرزهای شرقی بیداد می‌کند و به تبع آن فقر و بیکاری بیداد می‌کند، این مسئله آسیب‌های بسیاری را برای کشور به رقم خواهد زد.

وی تصریح کرد: شرایط مرز و مرزنشینان ایجاب می‌کند برای سال 1399 بودجه مناسبی برای توسعه اشتغال پایدار روستایی، افزایش امکانات روستاهای مرزی و مرزبانی تخصیص یابد. به نظر می‌رسد که ایجاد مناطق آزاد دوغارون سرخس در استان خراسان و مرزهای شمال شرقی کشور بعد از پیروزی انقلاب تحول بزرگی را ایجاد خواهد کرد. اگر به این مناطق توجه شود، درآمد ارزی خوبی برای کشور ایجاد می‌‌شود زیرا تنها دروازه صادرات کالای ایران به افغانستان خواهد بود./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، استراتژی توسعه صنعتی، اشتغال و توسعه اقتصادی، برون مرزی، مرز