امیرحسنخانی مطرح کرد ؛

بررسی نحوه اجرای قانون بیمه شخص ثالث

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجلس گفت: اکنون کسی بخاطر دیه تصادفات در زندان حضور ندارد و بیمه ها، صندوق تأمین خسارت های بدنی و ستاد دیه دیه ها را پرداخت می کنند.

 خانه ملت؛ محمدرضا امیرحسنخانی در خصوص بررسی نحوه اجرای قانون بیمه شخص ثالث، اظهار داشت: این موضوع در کمیسیون اصل نودم قانون اساسی با حضور ستاد دیه، صندوق تامین خسارت‌های بدنی، ناجا، وزارت آموزش و پرورش، وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت دادگستری و بیمه مرکزی بررسی و مشخص شد که بعضی از مواد قانون بیمه شخص ثالث اجرا نمی‌شود؛ برای مثال در زمینه فرهنگ‌سازی، جهتِ جلوگیری و کاهش تخلفات رانندگی و تصادفات، صدا و سیما و آموزش و پرورش وظایف خود را به خوبی انجام نمی‌دهند.

بیمه‌ها سهم خود را به صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت نکرده‌اند

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: براساس قانون، منابع مالی برای صندوق تامین خسارات بدنی تعیین شده و قرار بود که قوه قضائیه این منابع را به صندوق اختصاص دهد، از محل جریمه‌هایی که پلیس به خزانه واریز می‌کند نیز باید مبالغی در اختیار صندوق قرار گیرد، همچنین بیمه‌ها نیز باید بخشی از منابع مالی صندوق تامین خسارت‌های بدنی را تامین کنند اما متاسفانه برخی از بیمه‌ها هنوز مبلغی را پرداخت نکرده‌اند، در جلسه کمیسیون بر پیگیری این موضوعات شد تا هر دستگاهی سهم خود را به صندوق پرداخت کنند.

8 میلیون موتورسوار در کشور بیمه نشده‌اند

وی افزود: پلیس راهنمایی و رانندگی اعلام کرده که اکنون 2 هزار نقطه حادثه خیز در کشور داریم که 200 نقطه آن باید به سرعت اصلاح شود تا از میزان حوادث کاسته شود. بیمه مرکزی نیز در خصوص بیمه شدن خودروها ملاحظاتی داشت تا همه اتومیبل‌ها بیمه شوند. همچنین عنوان شد که 8 میلیون موتورسوار بیمه نشده که مسائلی را به دنبال دارد .

بیمه‌ها و صندوق تامین خسارت‌های بدنی حدود 14 هزار میلیارد دیه پرداخت کرده‌اند

امیرحسنخانی با بیان اینکه حدود 13 هزار میلیارد تومان در سال گذشته بیمه‌ها دیه پرداخت کرده‌اند، ادامه داد: 1300 میلیارد تومان نیز صندوق تامین خسارت های بدنی پرداخت کرده است.

نماینده مردم فردوس، سرایان، طبس و بشرویه در مجلس شورای اسلامی گفت: مقرر شده تا کمیته ای تشکیل و عملکرد هر دستگاه را بررسی کند و گزارشی به کمیسیون ارائه دهد تا در صورت تصویب گزارش، در صحن قرائت شود.

ناجا خود را موظف به توقیف خودروهای فاقد بیمه نمی‌داند

وی افزود: ناجا اعتقادی به این ندارد که مجری بیمه شدن خودروها باشد و از تردد خودروهایی که بیمه نیستند جلوگیری کند، ناجا کمبودهایی دارد و گران شدن قیمت بنزین نیز آن‌ها را در شرایط سختی قرار داده است.

هیچ کسی در کشور به دلیل عدم پرداخت دیه تصادفات در زندان حضور ندارد

امیرحسنخانی با بیان اینکه در نشست کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی گزارش‌های خوبی نیز ارائه شده است، اظهار داشت: اکنون کسی بخاطر دیه تصادفات در زندان حضور ندارد و دیه همه طرف‌ها پرداخت شده است. دیه را صندوق تأمین خسارت‌های بدنی و ستاد دیه پرداخت می‌کند و افراد را از زندان آزاد می‌کنند و اکنون راننده‌ای که در اثر عدم پرداخت دیه ناشی از تصادف در زندان باشد را نداریم.

میزان تصادفات و مرگ و میر نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است

دبیر هیات رئیسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجاس شورای اسلامی گفت: تا سال گذشته حجم تصادفات و مرگ و میر کاهش یافته اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته تعداد تصادفات افزایش یافته و قرار شد تمهیداتی اندیشیده شود تا نقاط حادثه‌خیز را اصلاح کنند.

صداوسیما به وظایف خود در قبال کاهش تصادفات رانندگی عمل نکرده است

وی افزود: وزارت صمت روی ایمن‌سازی خودروها باید تلاش کند و در راستای یک بحث جهانی، کمیته‌ای تشکیل شده تا از کشتار جاده ای کم کنند و ما نیز این اصول را رعایت می‌کنیم.

امیرحسنخانی گفت: در وزارت راه و شهرسازی کمیته‌ای تشکیل شده که دستگاه‌های مختلف مانند وزارت بهداشت و درمان، پلیس و بیمه‌ها عضو آن هستند و این موضوع را مدیریت می‌کنند تا شاهد کاهش خسارات، تصادفات و افزایش ضریب ایمنی خودروها را مدیریت کنند، بعضی دستگاه‌ها از جمله صدا و سیما به وظایف خود عمل نکرده‌اند./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بیمه، موتورسیکلت، موتورسیکلت ها، کاهش تصادفات در کشور