مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

تحلیل وضعیت مشارکت ورزش همگانی در ایران و تبیین چالش ها و موانع کلان

مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی به بررسی و تحلیل وضعیت مشارکت ورزش همگانی در ایران و تبیین چالش ها و موانع کلان این حوزه پرداخت.

 به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ این مرکز در گزارشی با عنوان « تحلیل وضعیت مشارکت ورزش همگانی در ایران و تبیین چالش‌ها و موانع کلان» آورده است : پرداختن افراط‌‌گونه رسانه‌‌ها به ورزش حرفه‌‌ای و قهرمانی و جذابیت این بعد از ورزش باعث شده تا سیاستگذار و مجری از نیاز اساسی جامعه در این حوزه یعنی ورزش همگانی غافل شوند. در حالی‌که از زمان تصویب نخستین قانون در حوزه ورزش کشور، بیش از 90 سال می‌‌‌‌گذرد و اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به «تربیت بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح» اشاره دارد، اما طی این سال‌ها نه‌تنها هیچ سازوکار حقوقی و اجرایی مشخصی برای تحقق این موضوع پیش‌‌بینی نشده است، بلکه گاهی احکامی متعارض با این اصل اساسی تصویب و اجرا شده است.

بر اساس این گزارش فقر و فقدان قوانین مدون و دارای ضمانت اجرای مشخص در حوزه ورزش باعث شده تا عملاً ورزش همگانی به حال خود «رها» شود. خروجی این امر، وضعیت نگران‌کننده‌‌ تندرستی و وضعیت عمومی مردم کشور است؛ بیش از 64 درصد مردم ایران ورزش نمی‌‌کنند، میانگین مدت زمان افراد ورزش‌کرده از سال 1388 تا 1394، 15 دقیقه بود که در سال 1396 به 27 دقیقه افزایش یافت که می‌‌تواند تا حدودی ناشی از مداخله حمایتی قانونگذار در برنامه ششم توسعه و موضوع مهم ورزش از مالیات بر ارزش‌افزوده باشد.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی سرانه موجود فضای ورزشی کشور به اندازه طول یک «گام» است و به‌ازای هر چهار هزار نفر جمعیت، یک مکان ورزشی وجود دارد. علاوه بر کمبود سرانه فضای ورزشی و گران بودن ورزش، احداث اماکن ورزشی خارج از محدوده و حریم شهر و روستا با عنوان دسترسی نامناسب به فضاهای ورزشی، به افزایش نگرانی دراین‌باره افزوده است. تغییر سبک زندگی مردم نیز وضعیتی نگران‌کننده را نشان می‌‌دهد؛ مطابق آمار منتشره ازسوی بانک مرکزی، در سال 1396 حدود 49/4 درصد از خانوارهای شهری از اتومبیل شخصی، 16 درصد از موتورسیکلت و تنها 13/1 درصد از دوچرخه (از نمره 16 به بالا) استفاده می‌کردند، این درحالی است که این نسبت (استفاده از دوچرخه) در سال 1386حدود 20/4 درصد و در سال 1381 حدود 24/1 درصد بود.

این گزارش همچنین تصریح می کند که داده‌های مزبور نشان می‌دهند که استفاده از دوچرخه توسط خانوارهای شهری ایرانی طی 15 سال اخیر به میزان 11 درصد کاهش یافته است و در مقابل استفاده از اتومبیل شخصی افزایشی 30 درصدی داشته است. به علاوه، در سال 1390 حدود 21 درصد مردم از اینترنت استفاده می‌کردند که این رقم در سال 1396 به 64 درصد رسید و 61/6 درصد از خانوارها نیز در شبکه‌های اجتماعی عضویت داشته‌اند. این تغییر سبک زندگی به‌سوی کم‌تحرکی و کاهش فعالیت جسمانی می‌‌تواند پیامدهای نامطلوب سلامتی، اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی برای کشور به همراه داشته باشد.

برچسب ها

احداث سالن ورزشی، اعتبار ورزش، اماکن ورزشی، امکانات ورزشی، باشگاه های ورزشی، توریسم ورزشی