جعفرزاده ایمن آبادی مطرح کرد ؛

ایران در برداشتن چهار گام کاهش تعهدات برجام با تأمل و تعقل رفتار کرد

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با تاکید بر اینکه خروج کامل ایران از برجام در شرایط فعلی اقتصادی کشور به مصلحت نیست، گفت: با توجه به این شرایط دولت برای خروج از برجام باید با مجلس مشورت کند.

خانه‌ملت؛ غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با یادآوری شرایط برجام و کاهش تعهدات در ماه‌های گذشته، گفت: ایران در برداشتن چهار گام کاهش تعهدات برجام با تأمل و تعقل رفتار کرد تا به دنیا ثابت کند که به قواعد بین‌المللی پایبند است اما دیگر نمی‌توان این ژست را حفظ کرد زیرا منافع ملی ما در اولویت است و منافع ملی اقتضا می‌کند که با طمأنینه و آرام از قراردادی که یک طرفه شده، خارج شویم.

این نماینده مجلس دهم  تصریح کرد: ایران به یکباره تصمیم به خروج از برجام یا کاهش تعهدات نگرفت بلکه بعد از گذشت یکسال خروج آمریکا از برجام افزایش فشار و تحریم، کاهش تعهدات را گام‌بندی کرد تا حداکثر مدارا را داشته باشد اما دیگر امیدی به کشورهای اروپایی نیست.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، افزود: به نظر می‌رسد منافع اروپایی‌های طرف برجام اقتضا می‌کند که تجارت با آمریکا را در اولویت خود قرار دهند. آنها نتوانستند همزمان روابط خود با آمریکا، چین، روسیه و ایران را ادامه دهند. ایران امیدوار بود آمریکایی‌ها رفتار عاقلانه‌ای اتخاذ کنند اما چنین اتفاقی نیفتاد از این رو ایران مجبور به کاهش تعهدات برجام شد.

وی معتقد است: دولت در ادامه کاهش تعهدات برجام نباید به سمت و سویی رود که مورد نظر دولتمردان آمریکایی است، در واقع نباید ترتیبی را اتخاذ شود که افکار عمومی دنیا حق را به ترامپ دهند. برجام اجماع دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران را شکست و این ویژگی در زمان کاهش تعهدات یا خروج از توافق باید حفظ شود.

جعفرزاده ایمن‌آبادی با بیان اینکه خروج کامل از برجام در شرایط کنونی را مصلحت نمی‌دانم، تصریح کرد: به نظر کاهش تعهدات تصمیم خوبی بود که باید ادامه پیدا کند. دولت برای خروج کامل از برجام باید با نمایندگان مجلس به دور از شعار و احساسات مشورت کند زیرا این تصمیم در شرایط اقتصادی کشور تاثیرگذار است بنابراین همه جوانب باید در نظر گرفته شود.

وی  گفت: تصمیم عقلایی باید در ارتباط با برجام گرفت زیرا با توجه به شرایط داخلی تصمیم احساسی آسیب‌زا است. دولت گام پنجم کاهش تعهدات برجام را باید بر اساس مفاد توافق هسته‌ای تعریف کند اما خروج کامل از برجام به مصلحت نیست./

 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، احتمال بروز بحران در وضعیت پایداری تعهدات، اخبار برگزیده، اروپا، استکبار آمریکا، اقتصاد اروپا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)