قربانی مطرح کرد؛

افزایش مالیات دخانیات

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس،گفت: ورود کمپانی های چند ملیتی در تولید سیگار، در اختیار گرفتن بازار دخانیات ایرانیان با نیروی کار ارزان و حتی صادرات آن به کشو رهای دیگر منجر به خروج سود ۱۰ هزارمیلیارد تومانی از کشور شده است.

  خانه ملت؛ محمدحسین قربانی در مورد افزایش مالیات دخانیات گفت: کشور ما با تمام تلاشی که در حوزه مبارزه با مواد دخانی و مخدر داشته است، هنوز هم شاهد افزایش مصرف دخانیات هستیم؛ اما سوال اینجاست آیا افزایش قیمت مواد دخانی یا افزایش مالیات بر دخانیات مثل سیگار مانع از مصرف آن در کشور می‌‍شود؟

هر میزان مصرف کنیم باید همان میزان مالیات پرداخت کنیم

نماینده مردم در مجلس دهم افزود: باید تلاش کنیم مالیات بر دخانیات افزایش پیدا کند نمی‌توانیم صددرصد اعلام کنیم که افزایش قیمت دخانیات عاملی بر کاهش میزان مصرف دخانیات در کشور خواهد شد؛ اما این تفکر که «هر میزان مصرف کنیم باید همان میزان مالیات پرداخت کنیم» را باید در جامعه فرهنگسازی کنیم تا شاهد عدالت در حوزه مصرف باشیم .

وی تاکید کرد: مصرف دخانیات در کشور بار مالی 20 تا 25 میلیاردی در حوزه سلامت دارد که متاسفانه این هزینه از بیت المال پرداخت می‌شود؛ در حال حاضر در کشور کمترین میزان مالیات به دخانیات تعلق می گیرد که این شاخص مناسبی در بهداشت جهانی محسوب نمی‌شود.

قاچاق و مالیات بر دخانیات دو مسئله جداگانه

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ورود کمپانی‌های چند ملیتی در تولید سیگار و در اختیار گرفتن بازار دخانیات ایرانیان با نیروی کار ارزان و حتی صادرات آن به کشو‌رهای دیگر منجر به خروج سود 10 هزارمیلیارد تومانی از کشور شده است در این بین زمانی که مرحله پرداخت مالیات می‌رسد بهانه‌ هایی برای پرداخت نکردن مالیات پیدا می شود؛ کشورهایی که در حال حاضر حتی از فروش اقلام دارویی به بهانه تحریم‌ها به ایران امتناع می‌کنند، با زیرکی تمام واهداف سودجویانه اقدام به دور زدن تحریم‌ها به نفع خود می‌کنند، در حال حاضر به راحتی بدون هیچ تحریمی اقدام به تولید مواد دخانی در کشور کرده‌اند، در برخی مواقع هم اقدام به تولید برندهای جدید و صادرات آن به کشورهای دیگر داشتند؛ این اقدامات نیازمند نظارت و دریافت مالیات از آنهاست .

براساس برنامه ششم توسعه دخانیات مشمول پرداخت مالیات می‌شود

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس یاد آورشد: مالیات دریافتی از دخانیات باید در حوزه سلامت، درمان و مبارزه با مصرف مواد دخانی، تبلیغات و آموزش صرف شود؛ بدون شک مالیات بر دخانیات باید براساس برنامه ششم توسعه اعمال شود، که حدودا 20 میلیارد تومان مالیات مشمول پرداخت آن می‌شوند .

مالیات بر دخانیات در بودجه 99 کاهش داشته است

عضوکمیسیون بهداشت تاکیدکرد: در بودجه 99 مالیات بر دخانیات نسبت به سال 98 نه تنها افزایش نداشته بلکه کاهش هم داشته است؛ به طور مثال ترکیه یکی ازبزرگترین کشورهای تولید کننده دخانیات است اما بیشترین مالیات را از این بخش دریافت می‌کند.

وی گفت: در چند سال اخیر در حوزه افزایش مالیات بر دخانیات بسیار تلاش شده است اما متاسفانه موفق نشده‌ایم مالیات بر مصرف دخانیات را افزایش دهیم امیدواریم این موضوع مورد توجه قرار گرفته و افزایش مالیات به مصرف دخانیات در دستور کار مجلس قرار بگیرد./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، دخانیات، ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات، شرکت دخانیات، محصولات دخانی