ساعی مطرح کرد ؛

ضورت توجه در بودجه 99 به تخصیص ردیف ویژه جهت توسعه حمل ونقل عمومی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، از بی توجهی دستگاه ها به وظایفی که در برنامه ششم توسعه برای آنها جهت حفظ محیط زیست تعیین شده، به عنوان عامل گسترش آلودگی هوا یاد کرد و از نبود ردیفی ویژه در بودجه ۹۹ برای توسعه حمل ونقل عمومی انتقاد کرد.

  خانه ملت؛ زهرا ساعی با بیان اینکه در بودجه 99 باید به تعیین ردیفی جهت افزایش اعتبارات حوزه حمل و نقل عمومی که نقش اثرگذاری در رفع آلودگی هوا به عنوان چالش مهم اجتماعی کشور دارد، توجه ویژه‌ای می‌شد، گفت: ما هر سال در کشور در فصل پاییز و زمستان با وارونگی هوا مواجه می‌شویم به ویژه در کلانشهرها به دلیل حجم بالای ترافیک این مشکل ایجاد می‌شود و این تنها مختص به ایران نبوده و در بسیاری از کشورهای دنیا هم مشاهده می‌شود.

ساعی ادامه داد: البته افزایش جمعیت کلانشهرها در یک دهه اخیر باعث شده است تا تعداد روزهایی که در آن با مشکل ناسالم بودن هوا مواجه هستیم، افزایش یابد، تا جایی که در برخی روزها وضعیت اضطراری ایجاد شده و به مرز هشدار می‌رسد یا حتی از آن عبور می‌کند.

تعطیلی مدارس مُسکنی برای کاهش مقطعی آلودگی هوا

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در یک هفته اخیر نیز به صورت پیاپی آلودگی هوا به اندازه‌ای بود که مسئولان ناچار به تعطیل کردن مدارس شدند، هر چند این روش به صورت مُسکن عمل کرده و مقطعی نتیجه می‌دهد، و این در حالی است که باید این مشکل را به صورت بنیادی حل کرد.

وی با اشاره به منشاء بروز آلودگی هوا در کشور، خاطرنشان کرد: صنایع آلاینده یکی از این موارد است در حالی که سال‌هاست ممنوعیت این نوع فعالیت‌ها در شعاع 120 متری شهرها مصوب شده است، اما برخی مراکزی که در این زمینه فعالیت دارند از قدیم دایر شده و همچنان در حوالی شهرها فعالیت دارند، از سوی دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد که وسایل حمل و نقل عمومی فرسوده و تعداد محدود آنها که منجر به افزایش تردد خودروهای تک سرنشین در سطح شهر شده است باعث ایجاد آلودگی هوا شده‌اند.

بی‌توجهی به اجرای برنامه ششم باعث گسترش آلودگی هوا در کلانشهرها شده است

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: مسئولان باید به سرعت برای رفع معضل آلودگی هوا تدبیری بیندیشند، چرا که سلامت مردم را به طور جدی تهدید می‌کند، ضمن اینکه به این مهم توجه شود که هر کدام از دستگاه‌های متولی در این حوزه همچون شهرداری، سازمان حفاظت محیط زیست و... تکالیفی در این حوزه دارند که در قانون برنامه ششم توسعه معین شده است که تاکنون انجام نشده‌اند.

چرا در بودجه 99 به تخصیص ردیف ویژه جهت توسعه حمل‌ونقل عمومی توجه نشده است؟

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی،تاکید کرد: برغم اینکه آلودگی هوا به مشکل مهم کلانشهرهایی همچون تهران، اصفهان و تبریز تبدیل شده است، اما در بودجه 99 توجه ویژه‌ای به تخصیص اعتبارات لازم برای توسعه خطوط حمل و نقل عمومی یا ارائه راهکارهایی در جهت رفع این معضل نشده است که می‌طلبد این موضوع به گونه‌ای مدیریت شود که بتوان برای رفع این چالش مهم اجتماعی برنامه‌ریزی کرد.

وی  در ارائه راهکار برای رفع آلودگی هوا در کلانشهرها، یادآور شد: واردات خودروهای هیبریدی و استفاده از آنها در ناوگان حمل و نقل عمومی و برگزاری نشست‌های تخصصی در جهت پیشنهاد راه حل منطقی می‌تواند در کاهش آلودگی هوا نقش اثرگذاری داشته باشد، ضمن اینکه باید به این مهم نیز توجه شود که تعطیلی مدارس راهکار موثری نیست، چرا که تاثیری در کاهش تردد ندارد و تنها به وضعیت آموزشی دانش‌آموزان آسیب وارد می‌سازد.

 

برچسب ها

آثار مخرب آلایندگی زیست محیطی، آلاینده ها، آلاینده های زیست محیطی، آلاینده های شیمیایی، آلاینده های محیط شهری، آلایندگی، آلایندگی هوا، آلوده، آلودگی، آلودگی هوا، اخبار برگزیده