بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور 2. بودجه به زبان ساده

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی بودجه سال 99 کل کشور پرداخت.

 به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات مالیه عمومی و توسعه مدیریت این مرکز در گزارشی با عنوان « بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور 2. بودجه به زبان ساده» آورده است : همه‌ساله در این گزارش، علاوه‌بر مروری کلی بر اعداد و ارقام بودجه، به‌منظور آشنایی عموم، با توجه به اولویت‌های کشور و شرایط روز، بر یکی از وجوه بودجه تمرکز بیشتری می‌شود.

بر اساس این گزارش شیوه تصمیم‌گیری در مورد درآمدهای نفتی، شفافیت، درآمدهای اختصاصی و متفرقه، مفهوم و تعاریف کسری بودجه، چگونگی پیش‌بینی قیمت نفت، بودجه‌ریزی مبتنی‌بر عملکرد و سوء‌تفاهم‌ها و سوء‌برداشت‏های مرتبط با مسئله قیمت واحد فعالیت، نرخ ارز و بودجه، شیوه رفتار با بودجه عمرانی، بخش‌های اختیاری و صلاحدیدی بودجه، رابطه باطن اقتصاد و تنوع فعالیت‌های اقتصادی با ظاهر بودجه، ترازهای ساختاری و دوره‌ای بودجه و... ازجمله موضوعات برجسته شده سال‌های گذشته بوده‌اند و می‌توانید برای اطلاع از آنها به گزارش‌های سال‌های گذشته که در روی سایت مرکز پژوهش‏ها قرار دارند، فارغ از اعداد و ارقام مربوطه مراجعه کنید.

گفتنی است گزارش امسال با توجه به شرایط حاضر، بیشتر از آنکه توضیح ساده‏ ارقام بودجه باشد - ضمن مروری بر این ارقام (ارقامی که عملاً مشخص نیست چقدر واقعی و قابل تحقق و چقدر صوری هستند) و مرور جزئی‌تر آنها در بخش پیوست - بیان ساده ساختار و کارکرد بودجه، گزینه‌های موجود و راهکار پیش رو در شرایط فعلی است.

برچسب ها

احکام غیربودجه ای، اصلاحیه بودجه های سالانه، افزایش بودجه