مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

بررسی عوامل، آثار و کانون های توفان های گردوخاک در کشور

مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی به بررسی عوامل، آثار و کانون های توفان های گردوخاک در کشور پرداخت.

 به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در گزارشی با عنوان « بررسی عوامل، آثار و کانون‌های توفان‌های گردوخاک در کشور» آورده است : منطقه غرب آسیا با دارا بودن اقلیم خشک و نیمه‌خشک از دیرباز همیشه تحت تأثیر توفان‌های گردوخاک قرار داشته است، اما در دهه اخیر تشدید این توفان‌ها از لحاظ شدت، وسعت و تکرار در منطقه و تأثیرگذاری آن بر کشور، پدیده‌ای جدید و متفاوت با روند طبیعی این پدیده در منطقه است که به‌منظور بررسی علل تشدید این پدیده در دهه اخیر، تحولات منطقه باید مورد واکاوی قرار گیرد. برخی از این توفان‏ها منشأ خارجی و برخی دیگر نیز منشأ داخلی دارند.

این گزارش می افزاید : آثار توفان‌های گردوخاک بسیار متنوع بوده و طیف وسیعی را شامل می‌شود و از مهم‌ترین آنها می توان به آثاری همچون آثار آن بر سلامت انسان‌ها، آثار اقتصادی، آثار زیست‌محیطی، آسیب‌های اجتماعی، آسیب‌های امنیتی، آثار آن بر بخش کشاورزی و آثار آن بر بخش‌های انرژی و صنعت اشاره نمود.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، کانون‌های خارجی منشأ توفان‌های گردوخاک که ایران را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به‌ترتیب اهمیت در کشورهای عراق، سوریه، افغانستان و عربستان سعودی واقع شده‌اند. همچنین کانون‌های داخلی به‌صورت نقاط پراکنده تقریباً در تمام کشور وجود دارند که مهم‌ترین آنها در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، اصفهان و فارس وجود دارد.

این گزارش همچنین تصریح می کند : بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی مرتبط با توفان‌های گردوخاک وزارت نیرو (بخش‌های امور آب، آب و فاضلاب و برق)، سازمان حفاظت محیط‌زیست، وزارت جهاد کشاورزی (بخش منابع طبیعی) و وزارت امور خارجه حاکی از آن است که عملکرد آنها در زمینه مقابله با توفان‌های گردوخاک طی برنامه‌های درازمدت و کوتاه‌مدت، عملکرد قابل قبولی نبوده است و وضعیت روبه بهبودی را تصویر نمی‌کند.

بر اساس گزارش مرکز پژوهشهای مجلس ، از جمله مهم‌ترین عوامل عملکرد ضعیف دستگاهها می توان به مواردی همچون ‌نبود اسناد بالادستی محکم، جامع و مخصوص در این زمینه، چندبخشی بودن موضوع و توزیع وظایف مربوطه در دستگاه‌های مختلف و در‌نتیجه نبود متولی مشخص، نوظهور بودن پدیده توفان‌های گردوخاک با منشأ انسان‌ساخت و فقدان شناخت کافی از آن، مدیریت نامطلوب در دستگاه‌های مختلف و نبود نظارت کافی و وجود مشکلات اعتباری، اشاره نمود.
 

برچسب ها

پیشگیری و مقابله با گرد و غبار، گرد و غبار