در تماس تلفنی مصطفی شنتوب ، رییس مجلس ترکیه با دکتر لاریجانی عنوان شد؛

همکاری های ایران و ترکیه در مبارزه با تروریسم دولتی آمریکا و ارتقای امنیت منطقه

در تماس تلفنی رییس مجلس ترکیه با دکتر لاریجانی بر همکاری های ایران و ترکیه در مبارزه با تروریسم دولتی آمریکا و ارتقای امنیت منطقه تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ؛ مصطفی شنتوب ، رییس مجلس ترکیه در تماس تلفنی با دکتر علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، حادثه ترور و شهادت شهید سپهبد قاسم سلیمانی را تسلیت گفت و آن را نقض مسلم موازین حقوق بین الملل دانست.

رئیس مجلس شورای اسلامی  نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن تشکر از پیام تسلیت مصطفی شنتوب ، رییس مجلس ترکیه اظهار داشت: «این فاجعه، قلوب مردم ایران را به شدت جریحه دار کرد و حادثه ای بسیار تلخ بود که موجب شد مردم در جمعیت های میلیونی در همه شهرهای ایران حضور پیدا کنند . این در حالی است که ترامپ پس از این جنایت اظهار کرد باید زودتر دست به این کار می زدیم و این مطلب نشان می دهد که کار دولت آمریکا ترور است و به این کار هم اقرار و هم رضایت دارند».

دکتر لاریجانی با اشاره به ضرورت جلوگیری از تروریسم دولتی آمریکا گفت:" اگر این اقدام صورت نگیرد، تروریسم تسری پیدا خواهد کرد و جلوگیری از آن نیز نیاز به همکاری همه کشورها دارد".

دکتر علی لاریجانی، رییس مجلس کشورمان با خیرخواهانه و دوستانه خواندن مواضع ترکیه، مشورت های دو کشور با یکدیگر را ضروری عنوان کرد و افزود: ما شما وپارلمان ترکیه را برادر و دوست خود می دانیم و معتقدیم که در کنار هم بودن ایران ‌و ترکیه در امنیت منطقه موثر است".

در این گفت و گوی تلفنی، همچنین «مصطفی شنتوب» رییس مجلس ترکیه خطاب به رییس مجلس کشورمان گفت: " باید به مردم شریف ایران تسلیت عرض کنم ، زیرا ملت شما هم اندوهگین و هم از این حادثه خشمگینند و حق نیز دارند".

وی با بیان این که ترکیه پس از این رخداد از بابت ثبات و امنیت منطقه نگرانی هایی دارد ، ادامه داد: اگر دو کشور ایران و ترکیه با یکدیگر همکاری های دو جانبه نداشته باشند، منطقه بیشتر مورد مداخلات قدرت های خارجی قرار خواهد گرفت که نمونه های آن را در سوریه ، یمن، لیبی و عراق شاهد هستیم".

رییس مجلس ترکیه با اشاره به تلاش آمریکا و دیگر کشورهای غربی برای ایجاد هرج و مرج در منطقه اضافه کرد: آنها می خواهند ما را تسلیم چنین روندی کنند که راه خنثی سازی آن ، مبارزه با تروریسم و همکاری برای ایجاد امنیت در منطقه است".

مصطفی شنتوب در پایان گفت و گوی تلفنی با رییس مجلس کشورمان گفت: معتقدم جمهوری اسلامی همچون گذشته با مشکلات با عقلانیت و اعتدال مواجه شده و آنها را بر طرف خواهد کرد."/

پا

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار ویژه، استکبار آمریکا، تروریست ها، تروریسم، دکتر علی لاریجانی، دکتر لاریجانی، دکترعلی لاریجانی، سپاه، سپاه پاسداران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شهادت طلبی، فرهنگ ایثار و شهادت، مقام شهادت