مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

بررسی لایحه بودجه 99 در حوزه نهادهای دینی و تبلیغی و بخش فرهنگ و هنر

مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی به بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور در حوزه نهادهای دینی و تبلیغی و بخش فرهنگ و هنر پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ این مرکز در گزارشی با عنوان « بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور 41. نهادهای دینی و تبلیغی و بخش فرهنگ و هنر» آورده است : سهم اعتبارات فصل دین و مذهب (1885 میلیارد تومان) از کل اعتبارات امور فرهنگ، تربیت بدنی و گردشگری (9564 میلیارد تومان) حدود 20 درصد و سهم اعتبارات فصل فرهنگ و هنر (2145 میلیارد تومان) حدود 22 درصد است که مجموعاً در حدود 42 درصد از کل اعتبارات این امور را به‌خود اختصاص داده‌اند. سهم فصل دین و مذهب از امور مزبور نسبت به قانون بودجه 1398 یک درصد رشد داشته و در مقابل سهم فصل فرهنگ و هنر یک درصد کاهش داشته است.

بر اساس این گزارش در بررسی میزان تطابق مواد قانون برنامه ششم توسعه با لایحه بودجه سال 1399 می‌توان نتیجه گرفت که دولت برای احکام مندرج در مواد (92)، (95) و (97) اگرچه اعتباراتی را پیش‌بینی کرده و تا حدی همسویی کلی میان لایحه بودجه با قانون مذکور تأیید می‌شود با این‌ حال در بردارنده تحول مورد انتظار قانون نیست.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی اعتبارات دستگاه‌های دینی و تبلیغی با کاهش جدی مواجه بوده‌اند. بیش از 30 دستگاه فعال در حوزه دین و تبلیغ در لایحه بودجه سال 1399، عموماً با کاهش در سرجمع اعتباراتشان روبه‌رو هستند. نکته قابل تأمل اینکه این کاهش عموماً مربوط به اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های مزبور است.

در این گزارش همچنین تصریح شده است که افزایش اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌جای توزیع در همه برنامه‌ها، به سمت فعالیت‌های توسعه و ترویج کتابخوانی و یارانه مطبوعات هدایت شده است. این بدان معناست که رویکرد دولت در حوزه فرهنگ حمایت از صنعت نشر و مطبوعات و کم‌توجهی به سایر حوزه‌ها نظیر هنرهای تجسمی، سینما و انیمیشن، فرهنگ عمومی و کسب‌وکارهای هنری است.

بر اساس گزارش مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در برنامه‌ها با عناوین مشابه، شرح فعالیت‌های برنامه «ساماندهی، هدایت و ارتقای فعالیت‌های قرآنی» با برنامه‌های «برگزاری مسابقات قرآنی و دینی»، «ترویج و تشویق قرآن‌آموزی و انس اقشار جامعه با قرآن کریم» و «حمایت از اجرای اسناد سه‌گانه منشور توسعه فرهنگ قرآنی» تطابق زیادی دارد و لذا با مقایسه سرجمع اعتبارات مشابه در حوزه قرآن (فارغ از اینکه چه دستگاهی آن را دریافت می‌کند) می‌توان گفت کاهش شدیدی در اعتبارات قرآنی در لایحه بودجه 1399 وجود دارد.

این گزارش همچنین می افزاید: استقرار و استمرار ایده تمرکز اعتبارات در حوزه دین و فرهنگ در لوایح بودجه سنوات اخیر، عملاً باعث کاهش اعتبارات حوزه دین و تبلیغ و بالتبع حرکت به سمت مضیق کردن فعالیت برخی دستگاه‌های دینی و تبلیغی شده است.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.

برچسب ها

احکام غیربودجه ای، اصلاحیه بودجه های سالانه، افزایش بودجه، اولویت های اجرایی سال اجرایی بودجه، مراکز مذهبی