مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

بررسی انتقال آب بین حوضه ای و انتقال آب از دریا در ایران

مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی به بررسی انتقال آب بین حوضه ای و انتقال آب از دریا در ایران پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در گزارشی با عنوان «انتقال آب بین حوضه‌ای و انتقال آب از دریا 2. ایران» آورده است : در این پژوهش که در دو جلد منتشر شده است، سعی خواهد شد تا مسئله انتقال آب به‌صورت جامع تشریح شود تا بتوان نگاهی عمیق‌تر نسبت به ابعاد آشکار و پنهان این پدیده به‌دست آورد.

بر اساس این گزارش موضوع انتقال آب بین حوضه‌ای و انتقال آب از دریا در ایران مبحثی است که در این جلد بدان خواهیم پرداخت. محدودیت منابع آب و توزیع ناهمگن منابع آب، به‌عنوان پیشران اصلی برای شکل‌گیری پروژه‌های انتقال آب عمل می‌کند. به‌عبارت دیگر، در راستای تأمین نیازهای آبی در کشور همواره این گزینه به‌عنوان یکی از راهکارهای مدیریت آب مطرح بوده است. اما مسئله انتقال آب بین حوضه‌ای و انتقال آب از دریا، موضوعی است که به‌دلیل شکل‌گیری تنش‌های اجتماعی تبدیل به یکی از راهکارهای پرچالش شده است که دیگر صرفاً جامعه متخصصان آب از آن اطلاع ندارند، بلکه از طریق بازتاب این اتفاقات، عموم جامعه نیز کم‌و‌بیش با این موضوع آشنا شده‌اند.

گفتنی است ، در این گزارش سعی شده تا با نگاهی تحلیلی، ساختار و فرایند کلی برای تصمیم‌گیری پیرامون این پروژه‌ها و با ارائه گزارشی مختصر از پروژه‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای و انتقال آب از دریا در کشورمان، این موضوع بررسی شود و درنهایت جمع‌بندی از اجرای این پروژه‌ها ارائه شده که می‌تواند به‌عنوان مبنایی جهت اتخاذ رویکرد مناسب توسط حاکمیت در زمینه پیگیری این نوع از پروژه‌ها لحاظ شود.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.

برچسب ها

انتقال، انتقال آب، انتقال آب از خزر