در صحن علنی مطرح شد ؛

منطقه آزاد تجاری چابهار ۶۷ هزار هکتار وسیع تر می شود

نمایندگان مردم با توسعه منطقه آزاد تجاری چابهار به میزان ۶۷ هزار هکتار موافقت کردند

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 24دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری چابهار با کلیات این لایحه با 168 رأی موافق، 19 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 210 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس سیدحسن حسینی شاهرودی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح لایحه مذکور گفت: لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری چابهار که به کمیسیون به عنوان اصلی ارجاع شده بود، در جلسه مورخ 22 دی ماه 98 با حضور مسئولان دستگاه های ذی ربط و کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و نهایتاً به اتفاق آرا به تصویب رسید.

در ادامه نادر قاضی پور به عنوان مخالف لایحه مذکور ضمن تشکر و قدردانی از نمایندگان سیستان و بلوچستان که با همدلی و تلاش بسیار این لایحه را تصویب کردند، گفت: کشورگشایی و توسعه محدوده مناطق آزاد جز افزایش قیمت ها ثمره ای برای مردم ندارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه منطقه آزاد چابهار نیازی به افزایش وسعت ندارد، افزود: لزوماً افزایش وسعت این منطقه باعث افزایش امکانات نمی شود، این مناطق باید محل رشد و شکوفایی باشند نه اینکه برای افرادی محل واردات.

وی با درخواست از مسعود پزشکیان که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، تصریح کرد: از شما می خواهم مناطق آزاد را مناطق صادرات اعلام کنید و نه محل واردات کالا.

در ادامه سیدعلی ادیانی به عنوان موافق لایحه مذکور توسعه همه جانبه کشور را یکی از ضروریات توسعه کلی کشور دانست و گفت: تقویت منطقه آزاد چابهار ، این منطقه را دروازه ای برای توسعه کشور و استان سیستان و بلوچستان تبدیل خواهد کرد.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید میدان رقابت را از کشورهای رقیب برباییم، درحال حاضر کشور پاکستان با توسعه بنادر خود پیشرفت قابل توجهی داشته است، بنابراین منطقه آزاد چابهار یکی از مناطق کلیدی کشور بوده که از آن به عنوان دروازه تجاری- اقتصادی یاد می شود و توسعه این منطقه به معنی توسعه کل کشور است.

همچنین علیرضا سلیمی در مخالفت با لایحه فوق بابیان اینکه از ظرفیت های منطقه آزاد چابهار با وسعت فعلی به طور کامل استفاده نشده است، بیان کرد: آیا شرکت ها سرمایه گذاری لازم را در این منطقه داشته اند و در حال حاضر به لحاظ مکانی به اشباع رسیده اند که به دنبال توسعه آن هستیم؟

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مناطق آزاد به محل واردات کالا تبدیل شده اند، افزود: افزاشی مناطق آزاد تجاری در کشور باعث افزایش قاچاق کالا شده است، هر چند به صورت محدود با آن مبارزه می شود، بنابراین چرا باید مسیر را برای واردات بیشتر و قاچاق کالا هموار کنیم ؟

در ادامه سیدکاظم دلخوش اباتری در موافقت با لایحه مذکور با اشاره به اینکه در شرایط فعلی امکانات لازم برای توسعه اقتصادی کشور فراهم نیست، افزود: چابهار قلب تپنده توسعه اقتصادی کشور خواهد بود و مسئولان باید به آن توجه داشته باشند، چرا که توسعه این منطقه باعث شرق کشور می شود.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ترانزیت کالا یکی از مشکلات اساسی کشور است، افزود: به دلیل اتکای اقتصاد کشور به نفت، پس از تحریم ها بامشکلات زیادی روبرو شدیم و این خلأ را با افزایش مالیات جبران می کنیم که فشار زیادی به مردم وارد می شود. بنده معتقدم با توسعه مناطق آزاد به ویژه منطقه آزاد چابهار درآمدی دوبرابر فروش نفت حاصل می شود.

وی باتاکید بر اینکه توسعه منطقه آزاد چابهار مشکلات ناشی از تحریم ها را تا حد زیادی کاهش می دهد، تصریح کرد: توسعه منطقه چابهار می تواند این بندر را جایگاهی بین المللی تبدیل کند.

براساس این گزارش نمایندگان با ماده واحده این لایحه با 155 رأی موافق، 18 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده واحده این لایحه؛ محدوده ای به مساحت 67871 هکتار به شرح نقشه پیوست به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار الحاق می شود./

پایان پیام


 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بندر چابهار، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها، صحن علنی، چابهار