کمالی پورمطرح کرد ؛

ضرورت اجرای قانون محیط زیست

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس با انتقاد از اینکه در برخی موارد در مورد ساخت و سازهای غیرمجاز سهل انگاری و مسامحه می شود، گفت: عدم نظارت، کنترل، مدیریت و انجام وظایف محوله توسط دستگاه های ذیربط به هر دلیلی باعث دست اندازی به طبیعت شده است.

خانه ملت ؛ یحیی کمالی پور از نادیده گرفتن ساخت و سازهای غیرمجاز از سوی برخی دستگاه‌های مسئول انتقاد کرد و با بیان اینکه وضعیت ساخت و سازهای غیرمجاز به هیچ وجه قابل قبول نیست، گفت: دستگاه‌های متولی باید با تشدید نظارت‌ها از ساخت ‌و ‌سازهای غیرمجاز جلوگیری و پیشگیری کنند نه اینکه پس از ساخت با صدور حکم تخریب موجب هدر رفتن میلیاردها تومان بودجه کشور شوند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه در برخی موارد در مورد ساخت و سازهای غیرمجاز سهل‌انگاری و مسامحه می شود، تصریح کرد: پیش از هر اقدامی باید دستگاه‌های متولی را مسئول بدانیم زیرا اگر به وظیفه خود در مورد ساخت و سازهای غیرمجاز عمل کنند دست اندازی به منابع طبیعی و جنگل ها کاهش می یابد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بناهای غیرمجاز یک شبه ساخته نمی‌شوند و به طور حتم هر گونه تصرف و اقدامات پس از تصرف مشمول مدت زمان معینی است که در این مدت زمان اگر دستگاه‌های متولی نظارت مناسب را داشته باشند با چنین تخلفاتی مواجه نمی شویم؛ در این رابطه چرا اقدامات قانونی مناسب پیش از ساخت و سازها انجام نمی شود؟ عدم نظارت، کنترل، مدیریت و انجام وظایف محوله توسط دستگاه های ذیربط به هر دلیلی باعث دست اندازی به طبیعت و منابع طبیعی شده است.
وی  برخوردهای قضایی مناسب و افزایش مجازات متعدیان به محیط زیست را در جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز موثر دانست اما کافی ندانست و گفت: دستگاه‌های مسئول به هیچ وجه نباید اجازه ساخت و سازها را بدهند زیرا ساخت و ساز تبعات زیادی را به دنبال داشته و از سویی هزینه‌های زیادی را به بیت المال وارد می‌کند.

کمالی پور  با تاکید بر اینکه متجاوزان و متعدیان به محیط زیست به اندازه کافی دشت‌ها، کوه‌ها، تپه‌ها و حتی رودخانه‌ها را تصرف کردند و دیگر جایی نمانده که از تصرف آنها در امان مانده باشد، تصریح کرد: این بناها پروانه ساختمانی، آب، برق، تلفن و گاز دارند بنابراین دولت در این رابطه بی تقصیر نیست به طور قطع اگر قانون در حوزه محیط زیست اجرا شود افراد جرات تعدی به محیط زیست را ندارند./

پایان پیام
 

برچسب ها

آثار زیست محیطی، آلاینده های زیست محیطی، اخبار برگزیده، ایجاد زیرساخت ها، تامین مالی و ساخت و ساز