مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

سهم بخش بهداشت و درمان از لایحه بودجه سال 99 کل کشور

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور در بخش بهداشت و درمان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات اجتماعی این مرکز در گزارشی با عنوان « بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور 56. بخش بهداشت و درمان» آورده است : از جمله نکات مهم در مورد اعتبارات بهداشت و درمان کشور در لایحه بودجه سال 1399 می توان به مواردی همچون این مهم که اعتبارات امور سلامت معادل 703.440 میلیارد ریال است که در مقایسه با قانون بودجه سال 1398، 9 درصد رشد داشته است. از این بین، فصول بهداشت و درمان هر‌کدام با رشد حدود 10 درصد و فصل تحقیق و توسعه نیز با کاهش 27 درصدی روبه‌رو بوده است.

بر اساس این گزارش مجموع اعتبارات وزارت بهداشت معادل 987.388 میلیارد ریال است که نسبت به سال گذشته 10 درصد رشد داشته است. بیشترین رشد در اعتبارات زیرمجموعه وزارت بهداشت، مربوط به ردیف‌های متفرقه و دانشگاه‌های علوم پزشکی است که به‌ترتیب 15 و 10 درصد افزایش یافته‌اند.

گزارش مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح می کند: در‌مجموع 603.694 میلیارد ریال اعتبار برای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی لحاظ شده است. بالغ بر 87 درصد این اعتبارات برای امور مربوط به بهداشت و درمان، حدود 12 درصد برای اجرای برنامه‌های آموزشی و کمتر از 1 درصد (0/6 درصد) نیز برای مؤسسات و مراکز پژوهشی در نظر گرفته شده است.

این گزارش می افزاید: مجموعاً 20.900 میلیارد ریال، از محل اعتبارات ردیف‌های ستادی وزارت بهداشت (به میزان 10.900 میلیارد ریال) و اعتبارات طرح تحول سلامت (مبلغ 10.000 میلیارد ریال)، برای اجرای برنامه پزشک خانواده در نظر گرفته شده است. این در حالی است که اعتبار مورد نیاز اعلام شده توسط وزارت بهداشت برای حفظ وضع موجود حدود 28.000 میلیارد ریال بوده و حدود 20 میلیارد ریال اعتبار برای پرونده الکترونیک سلامت در نظر گرفته شده است. همچنین 540 میلیارد ریال نیز برای استقرار پایگاه برخط بیمه‌شدگان درمان کشور موضوع بند «چ» ماده (70) قانون برنامه ششم توسعه در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار خواهد گرفت. براساس ارقام اعلام شده از سوی مسئولان وزارت بهداشت، اعتبار لازم برای اجرای کامل پرونده الکترونیک حدود 4.000 میلیارد ریال برآورد شده است.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، اعتبارات سازمان بیمه سلامت ایران در لایحه بودجه سال 1399 با حدود 9 درصد رشد نسبت به قانون بودجه سال 1398، معادل 135 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است. نکته‌ای که در‌خصوص اعتبارات سازمان باید به آن اشاره کرد، مسئله زیان انباشته سازمان و تعهدات قانونی آن است.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.

برچسب ها

ارائه خدمات بهداشتی و درمان، بخش بهداشت و درمان، بهداشت و درمان، بهداشتی و درمانی، تعرفه های درمانی، توریسم درمانی، حوزه بهداشت و درمان، حوزه درمان