دکتر لاریجانی در دومین کمیسیون عالی مشترک همکاری های پارلمانی با دومای دولتی روسیه عنوان کرد؛

ایران و روسیه برای توسعه روابط عزم جدی دارند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی ها شرایط منطقه را به سمت دیکتاتوری بین المللی می برند و رفتار تحقیرآمیزی دارند که در این میان همکاری های ایران و روسیه بسیار مهم است.

  به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دومین کمیسیون عالی مشترک همکاری های پارلمانی بین مجلس شورای اسلامی و دومای دولتی مجلس فدراسیون روسیه که عصرروز دوشنبه( ۷ بهمن ماه) در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ضمن تبریک سال نو میلادی گفت: این روزها روسیه مشغول تحولات مهمی است که نقش دوما در این زمینه بسیار با اهمیت است، لذا حضور شما در ایران برای تشکیل این اجلاس نشان از اهتمام شما نسبت به روابط دو کشور دارد.

دکتر لاریجانی  در ادامه با بیان این که ایران و روسیه دو کشور مهم و تأثیرگذار در معادلات منطقه اند، عنوان کرد: ایران و روسیه ضمن داشتن منافع مشترک، دشمنان مشترکی دارند که تحریم از سوی آنها نیز وجه اشتراک ایران و روسیه تلقی می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به رایزنی های نزدیک ایران و روسیه در مسائل مختلف بیان داشت: دو کشور گام های بلند مشترکی به خصوص در مبارزه با تروریسم برداشته اند و همچنین همکاری های امنیتی-نظامی خوبی دارند که نمونه اخیر آن برگزاری مانور مشترک ایران، روسیه و چین بود و نیز همکاری های دو کشور در حوزه اقتصادی مثبت است که به شتاب بیشتر آن امید داریم.

دکتر لاریجانی در ادامه ضمن تشکر از ابراز همدردی رئیس دوما نسبت به شهادت سردار سلیمانی که نمونه بارز تروریسم دولتی آمریکا ست، اظهار داشت: دولت روسیه در خصوص این موضوع بسیار مسئولانه عمل کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: آمریکایی ها شرایط منطقه را به سمت دیکتاتوری بین المللی می برند و رفتار تحقیرآمیزی دارند که در این شرایط همکاری های ایران و روسیه بسیار مهم است.

وی  در پایان، این کمیسیون مشترک را محلی برای توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور دانست و خاطرنشان کرد: امیدواریم برگزاری این کمیسیون در چنین سطحی که نشان از اراده دو طرف برای توسعه روابط دارد، بتواند به تقویت مناسبات دو کشور هر چه بیشتر کمک کند.

ویچسلاور والودین رئیس دومای روسیه نیز در این کمیسیون ضمن تأکید بر ضرورت همکاری های بین پارلمانی، گفت: این تعاملات باید به تعمیق روابط دو کشور کمک کند؛ چنان که در اجلاس قبلی که در ایران برگزار شد، مسائل مختلفی در خصوص تجارت میان دو کشور مطرح و پیگیری شد.

وی در ادامه با بیان امکانات و ظرفیت های کمیسیون مشترک پارلمان دو کشور یادآور شد: دو پارلمان می توانند به نحوی تصمیم گیری کنند که به توسعه روابط دو کشور منجر شود./

پایان پیام
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار ویژه، استکبار آمریکا، بازارصنایع غذایی روسیه، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی، دکتر علی لاریجانی، دکتر لاریجانی، دکترعلی لاریجانی، روابط ایران و روسیه، روسیه، سیاست های روسیه، هیات پارلمانی روسیه