جمالی نوبندگانی مطرح کرد ؛

نقش «دیپلماسی پارلمانی» در بهبود روابط منطقه ای و بین المللی

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر نقش موثر و کمک کننده پارلمان ها در روابط دیپلماسی، گفت: پارلمان ها باید در مورد تشکیل گروه های دوستی تخصصی تر عمل کنند و افراد با ارتباطات و اطلاعات بالا را در این گروه ها قرار دهند.

 خبرگزاری خانه‌ملت؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی در توضیح نقش «دیپلماسی پارلمانی» در بهبود روابط منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: اگرچه محور دیپلماسی وزارت امور خارجه است اما سایر قوا به خصوص پارلمان‌ها می‌توانند کمک کننده و حتی در این زمینه‌ها موثر باشند. مجالس جهانی از جمله اتحادیه پارلمان‌های آسیایی و اسلامی نیز تشکیل شده و حتی برخی از دبیرخانه‌های این اتحادیه‌ها در تهران است.

جمالی نوبندگانی تصریح کرد: زبان نمایندگان مجالس متفاوت از زبان دیپلماتیک صرف است، بنابراین این ارتباطات از نوع و جنس خود کمک کننده است. در کشورهای دارای دموکراسی، دولت‌ها توسط مجالس انتخاب می‌شوند و مجالس به ریل گذاری قانونی می‌پردازند بنابراین نقش موثری دارند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی افزود: پارلمان‌ها باید در مورد تشکیل گروه‌های دوستی تخصصی‌تر عمل کنند و نمایندگانی در این گروه‌ها قرار دهند که تخصص، ارتباطات و اطلاعات لازم را داشته باشند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: از سوی دیگر گزارش‌هایی که نمایندگان و گروه‌هایی دوستی ارایه می‌دهند باید ثبت شده و ترتیب اثر داده شود. دستگاه دیپلماسی باید دستاوردهای روابط پارلمانی را ملاحظه و در ارتباطات خود مورد نظر داشته باشد.

وی  گفت: پارلمان‌ها می‌توانند روابط بین کشورها را تسهیل کنند. همچنین با استفاده از نقش دیپلماسی خود می‌توانند کشورهای دوست و همسایه خود را مجاب کنند تا در مواردی از تصویب مصوبات آسیب‌زا پرهیز کنند یا نسبت به تصویب مصوبه‌ای اهتمام ورزند به ویژه مصوباتی که در عمل دولت‌ها موثر است./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارتباط شهروندان و پارلمان، تقویت همگرایی پارلمانی، دیپلماسی پارلمانی سازمانی