نقوی حسینی مطرح کرد ؛

اروپایی ها نمی توانند پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت ارسال کنند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با بیان اینکه اروپایی ها نمی توانند بر اساس برجام از مکانیزم ماشه استفاده کنند گفت: دست اروپایی ها به لحاظ حقوقی و پروتکل های توافقات بین المللی برای اقدام علیه ایران خالی است.

خبرگزاری خانه ملت؛ سیدحسین نقوی حسینی با تاکید بر اینکه اروپایی‌ها نمی‌توانند پرونده هسته‌ای ایران را به شورای امنیت ارسال کنند افزود: واقعیت این است که ایران به تمامی تعهدات خود مطابق توافقنامه برجام عمل کرده و در مقابل، طرف غربی و اروپایی بوده که از انجام تعهدات خود سر باز زده بنابراین در چنین شرایطی اگر قرار است کسی طلب کار باشد جمهوری اسلامی ایران است.

نقوی حسینی با با بیان اینکه دست اروپایی ها به لحاظ حقوقی و قانونی در ماجرای پرونده هسته ای ایران و توافق نامه برجام خالی است ادامه داد: به همین دلیل است که اروپایی ها متوجه شدند مشکل را باید از مسیر دیگری حل کرده و در همین مسیر فرصتی نامحدود و نامعلوم برای رفع اختلافات بر سر توافق اتمی با ایران در نظر گرفتند.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی خطاب به اروپایی ها تاکید کرد: اروپایی‌ها باید بدانند که که مرور زمان نمی تواند ایران را از خط قرمزهای خود دور کند، واقعیت آن است که جمهوری اسلامی ایران در حوزه دفاعی و موشکی با هیچ احدی مذاکره نکرده و در این زمینه هیچ تساهلی نخواهد داشت.

نقوی حسینی تصریح کرد: گره زدن مسائل غیرهسته‌ای به برجام و توافق و گفت وگو مسیر غلط و خطایی است که اروپایی به تبع آمریکایی ها در پیش گرفتند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران از ادامه مذاکرات و گفت وگوها با اتحادیه اروپا استقبال می‌کند ادامه داد: اما درعین حال انتظار داریم اروپایی ها به واقعیت واقف باشند و بدانند که تا طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند ایران نیز در مسیر کاهش تعهدات گام برخواهد داشت ضمن اینکه مسیر فعالیت هسته ‌ای خود را به شکل دیگری در چارچوب ان پی تی و نظارت آژانس ادامه می دهد.

وی  تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تاکنون تمامی فعالیت‌های هسته ای خود را در چارچوب ان پی تی و نظارت آژانس دنبال کرده و هیچ گاه نمی گوید که از ان پی تی خارج می شویم اما اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند ما در نحوه همکاری با آژانس به طور حتما تجدیدنظر خواهیم کرد. تاکید می کنم ایران پروتکل الحاقی را در شرایطی به صورت داوطلبانه اجرایی می کند که این موضوع در کشور ما مصوب نشده بنابراین طبیعی است که در صورت تامین نشدن نظر ایران به طور قطع در همکاری های خود تجدید نظر کند./

پایان پیام
 

برچسب ها

آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، اقتصاد اروپا، انرژی هسته ای، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، حقوق هسته ای، متحدان اروپایی آمریکا