میرزاده مطرح کرد ؛

از ضروریات ایجاد کار آمدی و اثر گذاری مجلس آینده

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:اصلاح آیین نامه داخلی مجلس و بهبودقانون نحوه اداره مجلس از ضروریات ضروریات ایجاد کار آمدی و اثر گذاری برای مجلس آینده است.

 خبرگزاری خانه ملت ؛ سیدحمایت میرزاده تصریح کرد:آیین نامه داخلی مجلس ایرادات زیادی دارد و باید اصلاح آن در الویت کار مجلس آینده قرار گیرد،البته در این دوره اصلاحاتی بر روی این قانون شد اما کافی نبود و اگر مجلس آینده نیز به روال مجلس دهم بخواهد آیین نامه داخلی را اجرا کند کارآمدی لازم را ندارد.

میرزاده افزود:بحث نحوه حضور نماینده ها در کمیسیون تخصصی و پررنگ تر شدن نقش کمیسیون ها در اداره مجلس و تدوین و تصویب قوانین از جمله ی این اصلاحات است که باید صورت گیرد،چرا که مجلس در شرایط فعلی زمان زیادی را صرف برخی امور غیر ضرور می کند و هیئت رئیسه مجلس از نظر قانونی اختیاری برای بهبود این وضع ندارد.

وی  گفت:بسیاری از مسائل نظیر سوال از وزرا و برسی طرح ها و لوایح باید در کمیسیون ها تعیین تکلیف شود،وقتی در بعضی از سوالات نمایندگان به صراحت اعلام می کنند از پاسخ های وزیر در کمیسیون تحت هیچ شرایطی قانع نخواهند شد باید اینجا کمیسیون ها اختیار این را داشته باشند که تشخیص دهند با توجه به شرایط کشور واختیارات وزیر آیا این سوال امکان طرح در صحن را دارد یا خیر.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس ادامه داد:همچنین در بررسی طرح ها و لوایح نیز عده معدودی از نمایندگان صرف نظر از تخصص و توانایی اصرار به صحبت کردن در پیش چشم رسانه ها و در جلسه علنی دارند که وقت وجلس را می گیرد لذا باید اظهار نظر ها در صحن نیز شکل تخصصی تری بگیرد،هر دقیقه از زمانی که جلسه علنی تشکیل می شود هزینه مالی و معنوی زیادی به کشور وارد می شود و باید شرایط قانونی به نحوی اصلاح شود که جلسات علنی حداکثر کار آمدی و بهره وری را داشته باشد.

میرزاده در پایان تاکید کرد:کشور در شرایطی قرار دارد که اگر مسئولین تمام وقت و با بهره وری بالا تلاش کنند و هیچ فرصتی را از دست ندهند باز هم زمان کافی برای رسیدن به اهداف و افق چشم انداز وجود ندارد بر همین اساس باید فضای لابی گری و مطالبات منطقه ای و گروهی در مجلس برچیده شود تا نمایندگان و کمیسیون ها بتوانند با آرامش فعالیت کنند و حضور افرادی که به دنبال سوء استفاده از نمایندگان برای اهداف شخصی هستند در مجلس محدود شود./

پایان پیام
 

برچسب ها

8 دوره قانونگذاری مجلس شورای اسلامی، آیین نامه داخلی مجلس، اخبار برگزیده