ابوترابی مطرح کرد ؛

ضرورت در بازنگری مجازات حبس

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، از ارائه طرحی در این کمیسیون برای تغییر نوع مجازات ۸۷ عنوان مجرمانه خبر داد.

 خبرگزاری خانه ملت؛ ابوالفضل ابوترابی در مورد تاکید رئیس قوه قضائیه مبنی بر اینکه بازنگری در مجازات حبس، دستورکار جدی قوه قضائیه است و باید یکی از دستورکارهای ضروری مجلس یازدهم هم بازنگری در برخی مواد آئین دادرسی باشد، گفت: یکی از اقدامات مطلوبی که در کمیسیون قضایی و حقوقی انجام شد ارائه 2 طرح در جهت حذف مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر و کاهش آمار زندانیان این حوزه بود که بازتاب خوبی در سطح بین‌المللی داشت.

ابوترابی ادامه داد: به دنبال اجرای این طرح‌ها تنها دانه درشت‌ها در خصوص قاچاق مواد مخدر اعدام شده یا به مجازات بلند مدت حبس محکوم می‌شوند، همچنین این طرح‌ها در کاهش مجازات بسیاری از جرایم، نوع بازداشت‌ها و قرار بازداشت موقت موثر بود.

جرایمی که مجازات آنها قابل تبدیل است

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هم‌اکنون نیز طرحی را در جهت کاهش عناوین مجرمانه در کمیسیون قضایی و حقوقی پیشنهاد دادم، چرا که در کشور 2500 عنوان مجرمانه وجود دارد که چنانچه این طرح مصوب شود نوع مجازات 87 عنوان مجرمانه که مجازات آنها حداکثر 6 ماه حبس بوده، تغییر داده خواهد شد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مجازات این نوع عناوین مجرمانه که در پی جرایم سبک همچون بوته کنی، تصادفات غیر عمد، حفاری چاه غیر مجاز، توهین سبک یا نزاع‌های ساده خیابانی ایجاد شده به محکومیت در قالب اقدامات اجتماعی تبدیل خواهد شد.

وی تاکید کرد: این طرح در دستورکار این کمیسیون قرار گرفته و چنانچه مصوب شود در کاهش آمار زندانیان اثرگذار خواهد بود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، بودجه قوه قضائیه، فرآیندهای قضایی