مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

بررسی ملاحظات به کارگیری تصمیم گیری خودکار و هوش مصنوعی در دولت و پارلمان

مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی به بررسی ملاحظات به کارگیری تصمیم گیری خودکار و هوش مصنوعی در دولت و پارلمان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز در گزارشی با عنوان « ملاحظات به‌کارگیری تصمیم‌گیری خودکار و هوش مصنوعی در دولت و پارلمان» آورده است : تصمیم‌گیری خودکار می‌تواند تأثیرات عمیق و دامنه‌داری بر سازمان‌ها بگذارد مثلاً سازمان‌ها می‌توانند از این فناوری‌های نوظهور برای ماشینی‌سازی فرایندها در مقیاس وسیع، کاهش سطح خطا، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و پیشگیری از وقوع کلاهبرداری استفاده کنند. این وضعیت به‌نوبه خود می‌تواند در ارتقای عملکرد سازمان‌های دولتی و در‌نتیجه افزایش مشروعیت نظام سیاسی بسیار تأثیرگذار باشد.

بنا بر این گزارش برای بهبود عملکرد پارلمان‌ها در عصر کنونی باید به سه عنصر اصلی که با یکدیگر مرتبط هستند، توجه ویژه مبذول کرد و از جمله این عناصر می توان به تغییر الگوهای خدمت، تمرکز بیشتر بر نیاز‌های کاربران و درهم شکستن ساختارهای سازمانی سنتی و امروزه به‌صورت شتابان درحال حرکت به‌سوی دیجیتالی شدن بسیاری از امور و شئون زندگی خویش هستیم، اشاره نمود . همچنین افزون‌بر‌این الگوهای خدمت کنونی و چشم‌اندازهای جدید چندان تناسبی با الگوهای گذشته شیوه عملکرد نمایندگان پارلمان در فرایند رسیدگی و مداقه در قوانین اولیه و ثانویه ندارند.

شایان ذکر است اصلی‌ترین بخش این گزارش به پرسش‌های و ملاحظاتی می‌پردازد که استفاده از تصمیم‌گیری خودکار و هوش مصنوعی برای دولت و پارلمان‌ها به‌وجود می‌آورد؛ چراکه برای دانشمندان عرصه حقوق عمومی و حقوق اساسی، هوش مصنوعی و امکان تصمیم‌گیری خودکار جان دوباره‌ای به جدال‌های کلامی قبلی در این حوزه‌ها داد.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، از جمله این مجادله ها می توان به مواردی همچون تمکین به حکومت قانون، مزیت نسبی «قواعد در برابر صلاحدید»، پایه‌های حقوقی تصمیم‌گیری ماشینی، حدود و ثغور تفویض اختیار (به ماشین‌ها)، مسئله حق انتخاب شهروندان درخصوص میزان دخالت ماشین‌ها در اتخاذ تصمیم‌های مرتبط با مسائل مبتلابه آنها، حوزه‌هایی که دولت از خودکار‌سازی، تصمیم‌گیری و استفاده از هوش مصنوعی منع شده است، همچنین چگونگی مواجهه مسئولان اجرایی، تقنینی و قضایی با پدیده هوش مصنوعی و خودکارسازی تصمیم‌ها و در آخر نقش هوش مصنوعی به‌منزله کاتالیزوری برای وقوع تغییرات سازمانی در پارلمان‌ها اشاره نمود.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.

برچسب ها

هوشمند