بهمنی مطرح کرد ؛

استقبال مردم از عملیات بازار باز

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید موفقیت بانک مرکزی در اجرای عملیات بازار باز و استقبال مردم از آن در گرو برابری نرخ اوراق مشارکت با تورم است.

 خبرگزاری خانه ملت ؛ محمود بهمنی درباره تاثیر عملیات بازار باز در اقتصاد، گفت: یکی از سیاست‌های بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی، عملیات بازار باز است، اگر در این عملیات اوراق مشارکت منتشر و نقدینگی موجود در جامعه جمع آوری و برای تامین نیاز، مجدد به بازار تزریق شود از آنجایی که حجم پول تغییری نمی‌کند اثر چندانی در کاهش تورم به وجود نمی‌آید.

بهمنی نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی افزود: موفقیت بانک مرکزی در اجرای عملیات بازار باز و استقبال مردم از خرید اوراق مشارکت در گرو برابری نرخ اوراق مشارکت با نرخ تورم است.

فروش اوراق مشارکت با نرخ 20 درصد جاذبه ای برای مردم ندارد

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: فروش اوراق مشارکت با نرخ 20 درصد در شرایطی که تورم 40 درصد است، جاذبه ای برای مردم ندارد و افراد ترجیح می‌دهند سرمایه خود را در سایر بازارها سرمایه گذاری کنند.

وی  اضافه کرد: اگر بانک مرکزی به منظور اجرای عملیات بازار باز اوارق مشارکت را با نرخ 20 درصد منتشر کند، عده‌ی محدوی از آن استقبال کرده و اوراق را خریداری می کنند که در این شرایط اهداف بانک مرکزی محقق نشده و نقدینگی موجود در جامعه جذب نمی شود./


 

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، ارز، ایجاد و یا کنترل تورم، تورم، تورم زا، دلار