فلاحت پیشه مطرح کرد ؛

محکوم کردن اقدام هندوهای افراطی در کشتن مسلمانان هند

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با محکوم کردن اقدام هندوهای افراطی در کشتن مسلمانان هند، گفت: دولت هند از تداوم ظلم به مسلمانان این کشور جلوگیری کند.

 ایسنا؛ حشمت‌الله فلاحت‌پیشه با اشاره به کشتار بی‌رحمانه مسلمانان هند، موضوع هند را دارای حساسیت خاصی دانست و توضیح داد: برای بررسی اتفاقات هند باید دو موضوع را مورد توجه قرار داد یک بخش مربوط به شرایط بین ایران و هند است و بخش دیگر تاکید مقام معظم رهبری درباره وظیفه در قبال دنیای اسلام است و جنایت هندوهای افراطی در حق مسلمانان که حتی از آتش زدن مساجد هم دریغ نکرده و نوعی جنگ‌های دینی مشخصا مربوط به دهه ۱۹۹۰ میلادی را احیا کردند.

وی یادآور شد: در آن زمان هندی‌ها و پاکستانی‌ها به عنوان حامی جریانات متقابل بودند که باعث صدمه به منافع ملی دوطرف شد. اکنون هم اقدام هندوهای افراطی محکوم بوده و حتی منشور ملل متحد و کنوانسیون‌های مربوطه ناظر به رعایت حقوق اقلیت‌ها این موضوع را محکوم می‌کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در گذشته بخشی از دولت هند به شدت متاثر از افراطیون هند بود. این افراد در شورای امنیت ترکیه هم نفوذ داشتند که با چتر حمایتی آنها اقداماتی را علیه مسلمانان هند انجام دادند مدتی شرایط تعدیل شده بود، دولت هند به اقلیت‌های دینی توجه داشت اما اکنون شرایط تغییر کرده لذا انتظار می‌رود دولت هند با استفاده از امکانات حاکمیتی خود از تداوم ظلم به مسلمانان هند جلوگیری کند.

فلاحت‌پیشه در ادامه با بیان این‌که درباره‌ موضوع هند دو خط قرمز وجود دارد، اظهار کرد: ما نباید وارد چالش بین ایران و پاکستان شویم همچنین نباید اظهارات به گونه‌ای باشد که به عنوان مداخله در امور داخلی هند تلقی شود و به مقتضیات روابط ایران و هند صدمه وارد کند. هندی‌ها جزو اولین کشورهایی بودند که بعد از تحریم‌های ترامپ با ایران توافق‌نامه امضاء کرده بخشی از نفت ما را می‌خرند و در قبالش پول داده و یا کالا به کالا می‌کنند.

وی تاکید کرد: مناسبات تاریخی ایران و هند به خصوص در زمینه‌ اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرد باید با توجه به این موضوع از حقوق مسلمانان هم دفاع کرد و در عین حال خطوط قرمز مناسبات دوجانبه ایران و هند را رعایت کرد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، تحریم اقتصادی، تحریم ها، مسلمانان، هندوستان، پاکستان