دهقانی فیروزآبادی مطرح کرد ؛

بحران در خاندان سلطنتی آل سعود

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است تلاش های بن سلمان برای حفظ قدرت و بازداشت شاهزادگان در این راستا امری نافرجام خواهد بود چرا که این آمریکا است که برای نظام حکمرانی عربستان سعودی تصمیم گیری می کند.

خبرگزاری خانه‌ملت ؛ کمال دهقانی فیروزآبادی با اشاره به بازداشت شماری از اعضای خاندان سلطنتی عربستان از جمله احمد بن عبدالعزیز برادر پادشاه و محمد بن نایف، ولیعهد سابق این کشور به دستور بن سلمان ولیعهد کنونی این کشور، گفت: اختلافات در دستگاه سعودی موضوع جدید نیست و شاهزادگان سعودی همواره بر سر قرارگیری در رأس قدرت درگیر هستند که حتی به درگیری های خونین نیز کشیده شده است.

کمال دهقانی فیروزآبادی با اشاره به بحران در خاندان سلطنتی آل سعود بیان داشت: این اختلافات منجر به درگیری های بسیاری در خانواده سلطنتی از حصر در هتل گرفته تا کنار زدن امیر نایف و اقدامات دیگر شده که همگی با محوریت بن سلمان شکل گرفته است.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جاه طلبی های ولیعهد برای در دست گرفتن قدرت در عربستان سعودی، نشان از یک بحران جدی در خانواده سلطنتی سعودی دارد.

وی تصریح کرد: این اختلافات باعث شده مشروعیت آل سعود نیز در میان مردم عربستان به کلی از بین رفته و این موضوع بیش از حتی یک جنگ داخلی نمود پیدا کند چرا که مردم عربستان با حکومتی مواجه شده اند که شأنی برای آنها باقی نگذاشته است.دهقانی فیروزآبادی در ادامه با بیان اینکه به طور سنتی باید فرزندان عبدالعزیز متولی پادشاهی سعودی می شدند اما برای نخستین بار، ولیعهد از فرزندان پادشاه فعلی یعنی ملک سلمان انتخاب شده است، عنوان کرد: این اتفاق موجبات اعتراض را فراهم کرد که در پی آن شاهد درگیری در سطوح بالا در خانواده سلطنتی بوده ایم.

دهقانی فیروز آبادی ادامه داد: خانواده سلطنتی به آمریکایی ها اجازه داده اند تا از آنها به عنوان گاو شیرده استفاده شده و میلیاردها دلار نفتی را به جیب آنها ریخته اند اما در مقابل چیزی جز خفت و خواری برای آنها باقی نمانده است همچنین حمایت های مادی و معنوی عربستان از داعش برای سرنگونی دولت های عراق و سوریه و کشتار مردم مظلوم یمن همه بخشی از سیاست های شکست خورده آل سعود به خصوص در دوران حکومت بن سلمان است که جز لکه ننگی از آنها برجای نگذاشته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه این است که بن سلمان برای عربستان تصمیم نمی گیرد بلکه آمریکا برای این کشور و فرد حاکم بر آن تصمیم می گیرد که مردم آن نیز به زودی به این موضوع پی می برند./

پایان پیام
 

برچسب ها

آل سعود، آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، عربستان