ملکی مطرح کرد ؛

دلایل افزایش قیمت خودرو

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می گوید از آنجایی که در تجارت، عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می کند و در شرایط کنونی عرضه چارچرخ ها نسبت به سنوات گذشته ۴۰ درصد اُفت داشته، تورم در بازار خودرو موضوع دور از انتظاری نیست.

 خبرگزاری خانه ملت ؛ ولی ملکی درباره علت افزایش قیمت خودرو در هفته‌های گذشته، گفت: از آنجایی که در تجارت، عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کند و در شرایط کنونی عرضه چارچرخ ها نسبت به سنوات گذشته 40 درصد اُفت داشته، تورم در بازار خودرو موضوع دور از انتظاری نیست.

سرازیر شدن نقدینگی موجود در جامعه به سمت بازار یکی از دلایل گرانی خودرو

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی سرازیر شدن نقدینگی موجود در جامعه به سمت بازار خودرو را یکی دیگر از دلایل گرانی این کالا دانست و افزود: از آنجایی که نقدینگی موردنیاز قطعه‌سازان در موعد مقرر به آنها پرداخت نشد، شرکت های خودروسازی نتوانستند میزان تولید و در نتیجه عرضه خودرو به بازار را افزایش دهند.

وی عدم تامین به موقع نقدینگی مورد نیاز قطعه‌سازان را یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت خودرو در هفته‌های اخیر برشمرد و اظهار کرد: در جلسات متعددی این مشکل با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، قطعه سازان و نمایندگان بانک مرکزی مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد برای حفظ تیراژ کنونی تولید و افزایش آن، به خودروسازان تسهیلات پرداخت شود در حالی که این اتفاق نیافتاد.

واردات خودروهای لوکس تاثیری بر قیمت چارچرخ ها ندارد

ولی ملکی درباره تاثیر واردات خودرو با ارز منشا خارجی بر بازار، اضافه کرد: براساس تجربه منظور از واردات خودرو، واردات خودروهای لوکس به کشور است، بنابراین این امر تاثیری در قیمت خودروهای پرتیراژ ندارد در واقع واردات خودروهای پرتیراژ یا قطعات موردنیاز تولید سراتو، ال 90 و... می تواند در کاهش قیمت ها اثرگذار باشد./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، ایران خودرو، بازار خودرو، بازارخودرو