رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

تلاش بن سلمان برای کناره گیری پیش از موعد ملک سلمان از قدرت

رئیس کمیته حقوق بین الملل مجلس معتقد است در شرایطی که موج بازداشت شاهزادگان از سوی ولیعهد عربستان شدت گرفته، منافع کشورهای غربی ایجاب می کند که درباره آن سکوت کنند.

 خبرگزاری خانه ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به رخدادهای اخیر در خاندان سلطنتی سعودی و بازداشت تعدادی از شاهزادگان از سوی بن سلمان، گفت: سیستم های حکومتی خانوادگی و سیستم هایی که به صورت غیردموکراتیک حاکمان خود را انتخاب می کنند، در خاورمیانه زیاد هستند که عربستان سعودی نیز یکی از این کشورها است که به صورت شورای خانوادگی و فامیلی برای آن تصمیم گیری می شود.

نماینده مردم تایباد، تربت جام و باخرز در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه شاه آینده بر اساس سفارش پادشاه فعلی و مشورت با شورا، انتخاب می شود که باعث اختلاف و رقابت شدید در ساختار شاهزادگان در سطو بالا می شود، یادآور شد: با توجه به وضعیت جسمانی ملک سلمان، بروز این رقابت های چالشی در بازه زمانی فعلی طبیعی است.

وی در ادامه بازداشت های فامیلی را امری عادی در زمان تغییر پادشاهی در سیستم سلطنت سعودی دانست و افزود: قطعا در این بین آمریکایی ها از یک فرد حمایت می کنند و این فرد نیز کسی خواهد بود که منافع غرب را تأمین می کند لذا مشکلی با بن سلمان ندارند و او را متحد خود قلمداد می کنند.

رحیمی جهان آبادی در ادامه با اشاره به تلاش بن سلمان برای کناره گیری پیش از موعد ملک سلمان از قدرت، اظهار کرد: اگر پیش از فوت ملک سلمان، تکلیف پادشاهی سعودی مشخص نشود، احتمال جنگ داخلی و تجزیه این کشور خواهد رفت از این رو بن سلمان از هم اکنون تحرکات خود را برای جانشینی قطعی پدر آغاز کرده است.
وی  در ادامه درباره عدم واکنش غرب درباره موج بازداشت‌ها در یک حکومت دیکتاتور علیرغم دخالت همیشگی آنها در سایر دولت های مردمسالار، گفت: غربی ها منافع اقتصادی خود را اولویت قرار داده اند که یکی از آنها فروش سلاح به کشورهای عربی و ارتباط های اطلاعاتی و امنیتی با آن ها است لذا نمی خواهند این موارد را با دخالت در حکومت آنها، تحت الشعاع قرار دهند.

رئیس کمیته حقوق بین الملل مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به سیاست دوگانه آمریکا و کشورهای غربی در برخورد با حکومت ها، خاطرنشان کرد: کشورهایی که متحد آنها باشند در امان هستند و غرب نسبت به اقدامات آنها هیچ واکنشی صورت نمی دهد اما این باعث نمی شود افکار عمومی غربی و گروه های حقوق بشری و سازمان های مردم نهاد نیز از دولت های خود پیروی کنند بلکه قطعا به مسئولان خود برای واکنش فشار وارد می کنند./

پایان پیام
 

برچسب ها

آل سعود، آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا