خبر

مسیر شما: اخبار بسته پیشنهادی برای مقابله با تبعات ویروس کرونا در ورزش
بسته پیشنهادی برای مقابله با تبعات ویروس کرونا در ورزش

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی بسته ای پیشنهادی برای مقابله با تبعات ویروس کرونا در ورزش ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ این مرکز طی گزارشی با عنوان «درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا (6) بسته پیشنهادی برای مقابله با تبعات ویروس کرونا در ورزش» آورده است؛ ویروس بدون مرز کرونا، جهان ورزش را به تعطیلی کشاند. از باشگاه‌های ورزشی محله‌محور گرفته تا رقابت‌های ملی و بین‌المللی همگی تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته‌اند به‌گونه‌ای که حتی بزرگ‌ترین اجتماع بشری ورزش یعنی بازی‌های المپیک را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است. پاندومی و اپیدمی شدن این بیماری حدت و شدت تأثیرات مخرب اقتصادی آن بسیاری از عرصه‌های تولیدی و خدماتی در ایران و جهان را با چالش‌های و پیامدهایی مواجه کرده است. فعالیت‌های ورزشی که از حیث آثار فیزیولوژیکی و ایمونولوژیکی می‌توانند موجب تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن، خاصه بهبود ظرفیت‌های تنفسی و عملکرد ریوی شوند، امروز خود گرفتار موج تعطیلی ناشی از کرونا شده‌اند. لذا، پیکر کرونازده ورزش کشور امروز نیازمند نسخه حمایتی و تقویتی است. موضوعی که تاکنون ازسوی متولیان امر برای باشگاه‌داران یعنی پیام‌آوران و سفیران تندرستی و نشاط اجتماعی مورد توجه قرار نگرفته است.

گفتنی است در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس بسته حمایتی و جبران تعطیلی اماکن و تأسیسات ورزشی کشور و بیکاری خیل عظیم جوانان شاغل در باشگاه‌های ورزشی محلات و ضرر و زیان ایشان از این محل ارائه شده است.

در یکی از راهکارهای پیشنهادی مرکز پژوهش‌های مجلس به استناد ماده (14) قانون مدیریت بحران کشور مصوب 1398 تصریح شده است که کلیه اماکن، تأسیسات و سالن‌های ورزشی دستگاه‌های اجرایی ازجمله وزارت ورزش و جوانان، وزارت آموزش و پرورش و شهرداری‌های سراسر کشور در اختیار قرارگاه بهداشتی و درمانی ستاد کل نیروهای مسلح برای سازماندهی خدمات به مردم قرار گیرد.

همچنین در راهکار دیگر این مرکز با توجه به مفاد حکم قانونی تبصره «2» ماده (2) قانون بیمه بیکاری مصوب ۱۳۶۹ پیشنهاد شده است که سازمان تأمین اجتماعی نسبت به پرداخت بیمه بیکاری کلیه بیمه‌شدگان ورزشی شاغل در باشگاه‌های ورزشی که به‌علت شیوع و گسترش کرونا و تعطیلی مکان ورزشی، بیکار شده‌اند، اقدام نماید. این حکم قانونی نیز قابل تسری به دیگر مشاغل موضوعه است.

همچنین عنوان شده است مشترکان اماکن و تأسیسات ورزشی که زیرساخت‌های خود را در اختیار ستاد کل نیروهای مسلح یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت مقابله با کرونا و مدیریت وضعیت موجود قرار می‌دهند از پرداخت بهای مصرفی آب، برق و گاز در دوره مذکور معاف هستند. همچنین وزارت نیرو می‌تواند نسبت به تقسیط در پرداخت بهای قبوض آب، برق و گاز مصرفی مشترکان تأسیسات و امکان ورزشی برای سال مالی 1399 اقدام کند.
در راهکارهای دیگر مرکز پژوهش‌های مجلس به مواردی همچون، کاهش 50 درصدی نرخ مالیات بر ارزش‌افزوده اماکن و باشگاه‌های ورزشی به مدت ۶ ماه بعد از بحران صفر، پرداخت حق بیمه کلیه بیمه‌شدگان ورزشی (سهم کارفرما) شاغل در باشگاه‌های ورزشی در دوره تعطیلی اماکن مزبور از سوی وزارت ورزش و جوانان از محل اعتبارات ۲۷ صدم درصد و درآمدهای اختصاصی، اشاره شده است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.


 

نظر شما
مشخصات خبر