فلاحت پیشه مطرح کرد ؛

اروپایی ها در زمانی که فرصت عملی برای حفظ برجام داشتند، اقدام عملی صورت نداده اند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می گوید اروپایی ها با کشتن زمان نشان دادند برای نجات برجام اقدام عملی ندارند.

 خبرگزاری خانه ملت؛ حشمت الله فلاحت پیشه با اشاره به آخرین بیانیه اتحادیه اروپا در خصوص فعالیت هسته ای ایران و اجرای برجام، گفت: اروپایی ها در زمانی که فرصت عملی برای حفظ برجام داشتند، اقدام عملی صورت نداده اند، اینکه اکنون در قالب بیانیه خواهان احیای توافق هسته ای هستند عملا اثری بر روی موضوع هسته ای داشته باشد.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس با تاکید براینکه عملا برجام گذشته ایم، بیان داشت: ایران تنها کشور پایبند به برجام است و در قالب همین توافق هسته ای بخشی از ممانعت های هسته ای را دوباره فعال کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: اروپایی ها به طور کلی در بیانیه اعلام کردند که ایران باید از مزایای برجام استفاده کند اما هیچ راه کاری نشان نداده اند، البته آنها هیچ راه کاری ندارند، اروپا کشتن زمان را در دستور کار قرار داده اند تا در نهایت ایران در مقابل آمریکا قرار گیرد.

وی بیان داشت: در شرایط بحران کرونایی در ایران و شدت تحریم ها آمریکا، در واقع نوعی تروریست تازه علیه ایران شکل گرفته است. با این حال ایران قابلیت های خود را در حوزه هسته ای دنبال می کند.

این نماینده مجلس با اشاره به موضع خنثی اروپایی ها درباره FATF و قرار گرفتن پرونده ایران در لیست سیاه، اظهار داشت: اروپایی ها نشان دادند که در عمل حرفی برای گفتن ندارد و آخرین موضع عملیشان بی تفاوتی درمقابل قرار گرفتن ایران در لیست سیاه بود.

فلاحت پیشه در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه بیانیه اتحادیه اروپا اثر مثبت یا منفی بر برجام ندارد، گفت: حمایت آنها از رفع تحریم های ایران در حد شعار است، در حال حاضر بحث بین آمریکا و اروپا در خصوص تعلیق همه یا بخشی از تحریم های ایران نیست، بحثی که الان دارند این است که آیا ایران به شرایط قبل از برجام برگردد یا خیر.

این نماینده مجلس تاکید کرد: با این حال اروپایی ها اعتقاد دارد راه زیادی را برای توافق با ایران طی کردند و ونگرانند ایران قابلیت های خود را افزایش دهد و به نوعی مصونیت در مقابل تحریم ها پیدا کند به طوری که بودجه سال 99 در طول تاریخ ایران بی سابقه بود چرا که وابستگی بودجه به درآمد نفتی بسیار کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: بنابراین اگر ایران مسیر مقابله با تحریم ها را بپیماید و تحولاتی در آمریکا شکل بگیرد آن موقع ایرانی ها حاضر نیستند با شرایطی شبیه برجام توافق کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه تجربه اروپا در مذاکر با ایران بیشتر از تجربه محدود آمریکایی ها با ایران است، گفت: ایران صبر دیپلماتیکی دارد که درنهایت به ضرر کشورهای اروپایی ها تمام می شود، اروپایی هایی که رویکرد افراطی داشتند به آمریکا نزدیک شدند تا ایران در لیست سیاه FATF قرار گیرد و ضرب شست نشان دهند./

پایان پیام
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، استکبار آمریکا، اقتصاد اروپا، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها