ارزیابی اقتصادی روش مستقیم تولید پروپیلن از خوراک متانول و گاز طبیعی

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به ارزیابی اقتصادی روش مستقیم تولید پروپیلن از خوراک متانول و گاز طبیعی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز در گزارشی با عنوان «ارزیابی اقتصادی روش مستقیم تولید پروپیلن از خوراک متانول و گاز طبیعی» هدف از این گزارش را بررسی ابعاد اقتصادی طرح‌های تولید پروپیلن از گاز طبیعی ( GTP) و متانول ( MTP) و مقایسه آن با شاخص‌های اقتصادی تولید متانول از گاز طبیعی (GTM ) در دنیا و ایران و تأثیر آن بر تولید پروپیلن عنوان کرده است. با توجه به تأثیر مستقیم قیمت متانول بر شاخص‌های اقتصادی هریک از فرایندهای مذکور، در این گزارش قیمت متانول در آینده در سه سناریوی خوش‌بینانه، واقع‌بینانه و بدبینانه پیش‌بینی شده و شاخص‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری در قالب این سه سناریو محاسبه شده است.

نتایج گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد تهیه خوراک متانول واحدهای تبدیل متانول به پروپیلن (MTP) به‌طور مستقیم از بازار، در هیچ‌یک از سه سناریو قیمتی جذابیت لازم برای سرمایه‌گذاری ندارد. با محاسبه شاخص‌های اقتصادی فرایند تبدیل گاز طبیعی به پروپیلن در سناریوی خوش‌بینانه و مقایسه آن با شاخص‌های اقتصادی تبدیل گاز طبیعی به متانول مشخص می‌گردد تولید پروپیلن از گاز طبیعی سودآوری به مراتب پایین‌تری نسبت به متانول‌سازی در کشور خواهد داشت. در‌واقع با توجه به هزینه سرمایه‌گذاری کمتر جهت راه‌اندازی واحد تولید متانول به نسبت سایر فرایندها و سود‌آوری بیشتر فروش متانول، سرمایه‌گذاری برای توسعه زنجیره ارزش و تولید پروپیلن منفعتی نخواهد داشت. در سناریوی قیمتی واقع‌بینانه، سودآوری واحدهای تبدیل گاز به پروپیلن بیشتر از سودآوری واحد تولید متانول خواهد بود اما به‌علت هزینه سرمایه‌گذاری پایین‌تر واحد متانول و تأمین مالی راحت‌تر آن نسبت به فرایند تولید پروپیلن از گاز طبیعی، ادامه زنجیره ارزش پروپیلن در این سناریو قیمتی نیز دچار تردید است. در سناریوی قیمتی بدبینانه متانول، هر دو فرایند تبدیل گاز به پروپیلن و گاز به متانول حداقل جذابیت لازم برای سرمایه‌گذاری را ندارد.

بنابر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس توسعه زنجیره از متانول به پروپیلن بدون کاهش حاشیه سود تبدیل گاز طبیعی به متانول و افزایش مزیت در تبدیل متانول به پروپیلن امکانپذیر نیست. بدین‌منظور پیشنهاد می‌شود قیمت خوراک گاز طبیعی در مجوزهای صادره برای واحدهای تولید پروپیلن از متانول در صورتی که سرمایه‌گذاری فقط در زنجیره اول صورت گیرد به قیمت صادراتی لحاظ شده و تخفیف در نرخ خوراک صرفاً مشروط به تولید پروپیلن اعمال شود. در غیر این‌صورت مزیت خوراک ارزان گاز طبیعی؛ نظیر آنچه در کشور تاکنون ازسوی سرمایه‌گذاران حوزه صنایع شیمیایی انجام شده است؛ موجب ایجاد واحدهای متانول‌سازی خواهد شد. به‌عبارت دیگر بستر نهادی موجود در کشور فاقد ساختار انگیزشی لازم برای جهت‌دهی سرمایه‌گذاری‌ها به تولید محصولات با ارزش‌افزوده بالاتر از‌جمله پروپیلن است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که ضروری است آیین‌نامه تخفیف پلکانی خوراک‌های صنعت پتروشیمی موضوع جزء «4» بند «الف» ماده (1) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) مصوب سال 1393 بر‌اساس شاخص‌هایی همچون اعمال تخفیف متناسب با ارزش‌افزوده محصولات پایین‌دستی، کاهش واردات و تولید محصولات نیاز داخل، بازنگری شود. ارائه حمایت‌هایی جهت تأمین هزینه‌های سرمایه‌گذاری از‌جمله اعطای تسهیلات از صندوق توسعه ملی با نرخ بهره پایین یا با مدت زمان بازپرداخت طولانی‌تر نیز می‌تواند در افزایش تمایل سرمایه‌گذاران به تکمیل زنجیره ارزش مؤثر باشد.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.
 

برچسب ها

اخبار پژوهشی