ایمنی در تونل های جاده ای و ریلی۱. مبانی و عوامل مؤثر بر ایمنی در تونل های جاده ای و ریلی

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی عوامل مؤثر بر ایمنی در تونل های جاده ای و ریلی را بررسی کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی،‌ دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در گزارشی با عنوان «ایمنی در تونل‌های جاده‌ای و ریلی۱. مبانی و عوامل مؤثر بر ایمنی در تونل‌های جاده‌ای و ریلی» آورده است؛ با توجه به گسترش ساخت انواع تونل‌های زیرزمینی نظیر تونل‌های جاده‌ای، ریلی و مترو در سطح جهان و همچنین وقوع حوادث مرگبار در تونل‌ها در طول سالیان گذشته، امروز اهمیت ایمنی در تونل‌ها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس می‌افزاید؛ عوامل مختلفی در وقوع حوادث در تونل‌ها و خسارات حاصل از آن نقش دارند ازجمله حمل کالاهای خطرناک، تنوع و کارایی تجهیزات ایمنی نصب شده در تونل، عملکرد و واکنش نیروهای امداد و نجات، رفتار افراد و کاربران تونل‌ها در هنگام وقوع حوادث و میزان توجه آنها به موارد ایمنی و درنهایت نحوه عملکرد مرکز کنترل تونل و سیستم‌های تهویه اضطراری. بررسی حوادث تونل‌های ریلی نشان داده که عامل اصلی ایجاد حوادث در این تونل‌ها نقص فنی و الکتریسیته بوده است. همچنین بررسی حوادث تونل‌های جاده‌ای نشان داده که رفتارهای انسانی اصلی‌ترین عامل ایجاد خسارات جانی در آتش‌سوزی‌ها بوده است.

بنابراین گزارش براساس تجارب به‌دست آمده از حوادث پیشین، مسائل و ضوابط تأمین ایمنی آتش باید در مراحل طراحی تونل‌ها در نظر گرفته شده و نباید به بعد از ساخت تونل موکول شود. توجه به مسائل ایمنی تونل‌ها حدوداً پس از سال 2000 میلادی و به‌دنبال وقوع برخی فجایع در تونل‌های جاده‌ای (نظیر حادثه تونل مون‌بلان و تائرن) و تونل‌های ریلی (نظیر متروی باکو و متروی دائگوی کره ‌جنوبی) اهمیت یافت و تحقیقات گسترده فنی در این زمینه آغاز شد.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح می‌کند که انجمن جهانی جاده‌ها، کمیسیون اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا بر روی دو هدف اساسی در تأمین ایمنی تونل‌های جاده‌ای اتفاق‌نظر دارند: اول، جلوگیری از وقوع حوادث بحرانی و دوم، کاهش آثار حوادث رخ داده. مجموعه اقدامات دستیابی به اهداف ایمنی و کاهش خطرات و ریسک در تونل‌های جاده‌ای نیز می‌تواند به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی شود: رفتار کاربران تونل، اقدامات مدیریتی و عملیاتی، هندسه تونل، امکانات سازه‌ای تونل و تجهیزات تونل. در تونل‌های ریلی مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های ایمنی که توسط اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن جهت افزایش به‌ترتیب کارایی و اثرگذاری به‌شرح زیر بیان شده است: پیشگیری از وقوع حوادث، کاهش آثار منفی حوادث رخ داده، تسهیل امکان فرار افراد و تسهیل امکان امدادرسانی. در تونل‌های ریلی، به‌دلیل آنکه مدت زمان مورد نیاز برای مداخله و امدادرسانی در مواقع اضطراری معمولاً بسیار زیاد است بنابراین توانایی نجات خویش نقش حیاتی ایفا می‌کند.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

 

برچسب ها

اخبار پژوهشی