بروجردی مطرح کرد ؛

اروپا توان پر کردن خلاء آمریکا در برجام را نداشته و ندارد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می گوید که اروپا توان پر کردن خلاء آمریکا در برجام را نداشته و ندارد.

خبرگزاری خانه‌ملت؛ علاءالدین بروجردی با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه آلمان درباره نخستین فعالیت کانال اینستکس گفت: نزدیک به دو سال است که آمریکا از برجام خارج شده و طی این مدت تنها از جانب اروپا شعار داده شده است ، امیدواریم ادعای ایشان در اینباره به مرحله عملی رسیده باشد و شاهد تداوم این وضعیت باشیم هرچند که عملکرد بسیار دیر و ضعیف و کند اروپا در این مقوله از یاد جمهوری اسلامی ایران نمی رود.

وی ادامه داد: بعد از خروج آمریکا از برجام بر اساس سابقه تاریخی قابل تصور بود که اروپا نمی تواند اقدام مستقی را پیگیری کند اما با این حال در این شرایط بود که جمهوری اسلامی تصمیم گرفت به صورت دفعی از برجام خارج نشده و مهلتی به طرف مذاکره کننده بدهد تا به تعهدات خود عمل کند از این رو به صورت مرحله به مرحله تعهداتی که تا کنون به آنها پایبند بوده است را کاهش داد که به این شکل خلاف معاهده بین المللی برجام نیز عمل نشد چرا که بر اساس حقی که برای ما تعیین شده بود، رفتار کردیم .

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپا هیچ اراده‌ای از خود ندارد و از آمریکا تبعیت می‌کند، تاکید کرد: اروپا نتوانست خلأ نبود آمریکا را در برجام پر کنند و تنها بر مدار شعار زمان خرید از این حیث تصمیم ایران به برداشتن گاه های کاهش تعهدات هسته ای اقدامی به موقع و صحیح بود.

وی با بیان این که پنج گام کاهش تعهدات برجامی قدرت چانه زنی ایران را رشد داد، افزود:کاهش مرحله‌ به‌مرحله کاهش تعهدات برجامی باعث شد اروپا درخواست مذاکرات متعدد داشته باشد چرا که این اطمینان و سوءاستفاده از حسن نیت جمهوری اسلامی دست آویز آن ها شده بود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ وزیر خارجه آلمان اعلام کرده است که فرانسه، آلمان و انگلیس نخستین عملیات مالی با ایران بر اساس اینستکس را تأیید کردند. وی می‌گوید که برلین، پاریس و لندن اولین معامله تجاری با ایران بر اساس اینستکس را برای تسهیل ارسال تجهیزات پزشکی به ایران انجام داده‌اند. منابع اروپایی پیش از این چندین بار از راه اندازی سامانه مالی ایران و اروپا موسوم به اینستکس خبر داده بودند، اما مقامات ایرانی هیچ کدام از آنها را تایید نکرده بودند.

«کاظم جلالی»، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و سفیر کنونی ایران در روسیه در اواخر اسفند ماه، در دیدار با «کنستانتین کساچف»، دبیر کمیته روابط خارجی سنای روسیه، گفت: علیرغم آنکه بیش از یک سال از راه‌اندازی مکانیزم مالی اینستکس که برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران توسط اروپایی‌ها راه‌اندازی شد، می‌گذرد اما تاکنون هیچ تراکنشی در قالب این مکانیزم انجام نشده است./

پایان پیام
 

برچسب ها

آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، اقتصاد اروپا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم اقتصادی، تحریم ها، ویروس کرونا