ابطحی مطرح کرد ؛

رسوایی تحریم های جدید علیه ایران در زمانه بحران مبارزه با کرونا

ابطحی درباره ادعاهای مطرح شده مبنی بر درخواست و پیگیری اعضای کنگره هم در مجلس نمایندگان و هم سنا در طرفداری از لغو تحریم های یکجانبه علیه ایران در شرایط مبارزه با کرونا ، خاطر نشان کرد:در داخل آمریکا بین دموکرات و جمهوری خواه تفاوتی در زمینه رویکرد تحریم علیه ایران وجود ندارد و این ادعاها بیشتر شوی رسانه ای است.

خبرگزاری خانه ملت ؛ سید محمد جواد ابطحی در روزهای اخیر مقامات چندین کشور و همچینن تعدادی از نمایندگان کنگره و سایر مقامات آمریکایی از دولت ترامپ خواسته‌اند که در راستای منافع مشترک بین‌المللی، تحریم‌های خود علیه ایران را بردارد تا بخش بهداشت و درمان ایران بهتر بتواند با روند شیوع ویروس کرونا مقابله کند. اما مقامات دولت ترامپ شیوع ویروس کرونا را فرصت خوبی برای افزایش فشار بر ایران قلمداد می‌کنند .

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که ترامپ نه‌تنها تاکنون هیچ واکنش مثبتی به این درخواست‌ها نشان نداده‌اند، بلکه تحریم‌های تازه‌ای را طی چند روز گذشته علیه ایران و افراد و شرکت‌هایی که به‌زعم آنها با ایران همکاری داشته‌اند، وضع کرده‌اند، افزود: در عین حال مکرر ادعای امادگی برای ارسال کمک به ایران را نیز دارند که به خوبی هم رویکرد دوگانه دولت آمریکا را نشان می دهد و هم عدم تعادل شخصی که به عنوان رییس جمهور در این سمت نشسته است.

ابطحی درباره درخواست های سازمان ملل از آمریکا برای لغو موقت تحریم های ایران در شرایط مبارزه با کرونا گفت: در شرایطی که دبیرکل سازمان ملل متحد مدعی است با مقامات آمریکایی برای تحدید تحریم ها تماس داشته است، دولت آمریکا تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کرد و به خوبی نشان داده شد که توان و قدرت سازمان ملل چقدر است.

وی با تاکید بر این که سازمان ملل یا توان و یا نیت واقعی مقابله با یکجانبه‌گرایی آمریکا را ندارد، گفت: موضوع رفع تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران روز به روز در سطح خود آمریکا و دنیا بیشتر مطرح می شود و متاسفانه اندک آبروی سازمان ملل نیز در این زمینه از بین رفت.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی درباره ادعاهای مطرح شده مبنی بر درخواست و پیگیری اعضای کنگره هم در مجلس نمایندگان و هم سنا در طرفداری از لغو تحریم های یکجانبه علیه ایران در شرایط مبارزه با کرونا ، خاطر نشان کرد: تاکنون تغییری در رویکرد دولت آمریکا نسبت به تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران دیده نشده است و من تصور می کنم در داخل آمریکا بین دموکرات و جمهوری خواه تفاوتی در زمینه رویکرد تحریم علیه ایران وجود ندارد و این ادعاها بیشتر شوء نمایشی است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ؛ هشت کشور هم در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل، شرایط فعلی را زمانی برای چندجانبه‌گرایی و مقابله با اقدامات یکجانبه آمریکا دانسته و تصریح کرده‌اند تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران، خلاف منشور ملل متحد و مصوبات متعدد مجمع عمومی این سازمان است.

علاوه بر این 11 سناتور حزب دموکرات در نامه‌ای خطاب به مایک پامپئو وزیر خارجه و استیو منوشین وزیر خزانه‌داری آمریکا خواستار کاهش تحریم های ایالات متحده علیه ایران و ونزوئلا شدند.این سناتورهای دموکرات با اشاره به سرعت شیوع ویروس کرونا (بیماری کووید‌ــ‌19) در دو کشور ایران و ونزوئلا و اینکه تحریم‌ها باعث ایجاد مانع در ارسال اقلام درمانی مورد نیاز شده است خواستار این شدند که تحریم‌های آمریکا علیه این دو کشور به‌طور موقت برداشته شود./

پایان پیام
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، بیماری کرونا، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها، ویروس کرونا