رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

اولین تراکنش مالی اینستکس اندک بوده و در راستای کاهش فشار افکار عمومی دنیا انجام شده است

جلیل رحیمی جهان آبادی اعتقاد دارد اولین تراکنش مالی اینستکس اندک بوده و در راستای کاهش فشار افکار عمومی دنیا انجام شده است.

 خبرگزاری خانه ملت؛ جلیل رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به اولین تراکنش مالی میان ایران و اروپا در چارچوب اینستکس به ارزش تقریبی 500 هزار یورو، گفت: حجم گردش مالی رخ داده اصا قابل تامل و توجه نیست.

نماینده مردم تربت‌جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در واقع تناسبی بین توافق صورت گرفته از سوی کشورهای اروپایی و تهران برای شکل گیری کانال مستقل مالی موسوم به اینستکس وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه تحریم های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران فراتر از چارچوب اینستکس است، ادامه داد: در واقع آمریکایی ها با خروج یکجانبه از برجام و افزایش فشار سیاسی به اروپا تلاش می کنند زمینه تشدید تحریم ها را فراهم کنند و این در حالیست که کانال مالی مستقل با اروپا باید این تحریم ها را لغو و خنثی می کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه امروزه شاهد شکل گیری فشار افکار عمومی در راستای لغو تحریم های دارویی ایالات متحده علیه کشورها از جمله ایران هستیم، تصریح کرد: بنابراین می توان گفت این اقدام برای کاهش فشار افکار عمومی است تا اروپایی ها اعلام کنند به کمک های بشردوستانه انجام می دهند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ایران از هر اقدام مثبتی در راستای لغو تحریم ها استقبال می کند، خاطرنشان کرد: این مهم در حالیست که ظلم صورت گرفته از سوی غربی ها در حافظه تاریخی مردم ایران باقی خواهد ماند زیرا تراکنش مالی اندک رخ داده دردی را دوا نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، چندی پیش وزیر خارجه آلمان فرانسه، آلمان و انگلیس نخستین عملیات مالی با ایران بر اساس اینستکس را تأیید کردند.

وزارت خارجه آلمان طی بیانیه‌ای گفته است که هدف اینستکس ایجاد یک راه حل بادوام برای تجارت مشروع بین ایران و اتحادیه اروپا در راستای تلاشهای برای حفظ برجام است./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، اقتصاد اروپا، تحریم اقتصادی، تحریم ها، دارو